kapat
E-gazete
|
Hava Durumu
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
English
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
7 Eylül 2008, Pazar
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

ABD: "İsrail-Suriye görüşmelerine gözlemci göndermeyeceğiz"

Giriş Saati : 07.09.2008 14:44
Güncelleme : 07.09.2008 15:16
Yeni Haber
Amerikan yönetimi, Türkiye'nin arabuluculuğunda gerçekleşen İsrail-Suriye görüşmelerine gözlemci göndereceği haberlerini yalanladı. Londra merkezli Şark El Evsat gazetesi, dün Türkiye'nin arabuluculuğunda 5. turu önümüzdeki haftalarda İstanbul'da gerçekleştirilecek İsrail-Suriye görüşmelerinde Amerikalı bir gözlemcinin de yer alacağını iddia etmişti. Gazete, iddianın kaynağı olarak da "Tel Aviv'de kalan Avrupalı" bir kaynağı göstermişti.

İsrail'in Jerusalem Post gazetesinde bugün yer alan bir haberde ise İsrail'deki ABD Büyükelçiliği'nden bir yetkilinin, ABD'nin görüşmelere gözlemci göndereceği bilgisinin doğru olmadığını söyledi. ABD'li yetkili, "Görüşmelere Amerikalı elçi göndermek gibi bir planımız yok" diye konuştu.

Şark El Avsat, haberinde görüşmeye katılacak Amerikalının, önceki gün İsrail'e gelerek Perşembe günü Şam'da gerçekleşen "İstikrar İçin Diyalog" zirvesi konusunda İsrailli yetkilileri bilgilendirdiğini yazmıştı. Şam'daki zirveye Türkiye, Suriye, Katar ve Fransa liderleri katılmıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan da zirve sonrasında 5. tur görüşmelerinin 18 - 19 Eylül'de İstanbul'da gerçekleştirileceğini söylemişti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada İsrail ve Suriye arasındaki bir doğrudan görüşme sürecinin, yeni Amerikan yönetimini de beklemesi gerektiğini söylemişti. ABD'nin bu sürece verdiği desteğin çok önemli olduğuna değinen Esad, İsrail tarafı kendi tekliflerine ilettikten sonra yeni Amerikan yönetiminin de barış sürecinin yürütülmekte olduğuna inandırılmasının ardından doğrudan görüşmelerin başlayabileceğini ifade etmişti. Esad, daha önce de müzakerelerin geleceği için Amerikan sponsorluğunun gerekli olduğunu dile getirmişti.

CİHAN