kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Ağustos 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Yaşar Aşçıoğlu

'Mortgage krizi sektörü toparladı'

EBRU ERDOĞAN
Mortgage krizinden etkilenmeyen buna karşın siyasi belirsizlikler nedeniyle durgunluk yaşayan inşaat sektöründe hareketlilik başladı Durgunluk nedeniyle inşaat malzemelerindeki artışı konut fiyatlarına yansıtamayan inşaat şirketleri önümüzdeki aylarda zamma hazırlanıyor..
ABD merkezli mortgage krizi, tüm dünya piyasalarını kasıp kavururken, geri ödenemeyen krediler ev sahiplerini evsiz bıraktı, şirketlerin batmasına neden oldu. Mortgage kredilerinin henüz gayrisafi milli hasılanın (GSMH) yüzde 3.5'i civarını oluşturduğu Türkiye'deki inşaat sektörü ise bazı yabancı yatırımcıların piyasadan çıkması ya da yatırımlarını ertelemesi dışında bu krizden etkilenmedi, hatta bunu faydaya çevirdi. Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, mortgage krizi sayesinde 'çıldıran' satışların normal seviyesine geldiğini belirterek, "Dünyada yaşanan kriz, Türkiye'de sektörü rayına oturttu" dedi. Mortgage krizinden tüm dünyanın olumsuz etkilendiğini ifade eden Aşçıoğlu, Türkiye'deki konut üretimi ve satışının ise bu sayede olması gereken seviyesine çekildiğini söyledi. Krizin üzerinden bir yılın geçtiğini, yabancı sermayenin de yeniden Türkiye'ye dönmeye başladığını ifade eden Aşçıoğlu, "Krizin bize faydası oldu. Balon satışlar normale dönerken, satışlardaki artışlar nedeniyle inşaatçı olmadığı halde sektöre girenler, şirketlerini kapatmak zorunda kaldı" diye konuştu.

'PİYASA HAREKETLENİYOR'
Türkiye'deki durgunluğun daha çok siyasi belirsizlikten kaynaklandığını dile getiren Aşçıoğlu, AKP'nin kapatma davasının sonuçlanmasıyla piyasada hareketliliğin de başladığını kaydetti. Yaz mevsiminin bitimiyle bu hareketliliğin artacağının altını çizen Aşçıoğlu, şöyle konuştu: "Şirketlerin kampanyalarla aşmaya çalıştığı sıkışıklık dönemi sona ermeye başladı. Yabancı yatırımcı da ülkeye geri geliyor. Dünyada iki kent var; bunların biri Moskova diğeri de İstanbul. Bu hareketlilik ivmesinin artacağını düşünüyorum."
Haberin fotoğrafları