kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Ağustos 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

'Masadan kalkmak yanlış sokakta yürümekle olmaz'

Memura ek zammı açıklayan Başbakan Erdoğan, kamu çalışanlarına maaş artışının toplu görüşme masasını terkle, sokaklarda yürümekle çözümlenemeyeceğini söyledi..
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamu çalışanlarının önceki gün başlayan toplu görüşmesinde masayı terk eden KESK'in tutumuna, "Sokaklarda yürümekle bu tür şeyler çözülmez" diyerek tepki gösterdi. Erdoğan'ın bu ifadesi, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'in tarihe geçen "Yollar yürümekle aşınmaz" sözlerini anımsattı. Memura, 15 Ağustos'tan itibaren sağlanacak ek zam oranları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı."Eşit işe eşit ücret"i sağlamak için hazırlanan kararnameyle belirlenen ek zam oranlarına göre, en düşük memur maaşına 103 YTL ek zam yapıldı. Böylece, en düşük memur maaşı 1.119 YTL'ye yükseldi. Din görevlisi ve öğretmen 112 YTL, astsubay çavuş 127 YTL, teğmen 132 YTL, polis 161 YTL, araştırma görevlisi 171 YTL, mühendis 264 YTL ek zam alacak.

DENGESİZLİK GİDERİLECEK
Erdoğan, yapılan düzenlemeyle en düşük memur maaşına yüzde 10, ortalama memur maaşına ise yüzde 8,4 oranında artış sağlandığını söyledi. Yıllık ücret artışları ile ilgili de bilgi veren Erdoğan, ek zam miktarlarının mümkün olduğunca yüksek tutulduğunu ifade etti ve "İdeale ulaşan bir yapı içinde olduğu iddiasında değiliz. Ekonomik şartlar neye müsaade ediyorsa bunu zorlamak suretiyle miktarlar belirlenmiştir" dedi.
Haberin fotoğrafları