kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Ağustos 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Eli Leenars

"Krize giren Romanya'ya nakit desteği bile verdik Türkiye'de büyüyeceğiz"

ING İcra Kurulu üyesi Leenars, yıllardır gelişen ülkelerde dalgalanma ve krizlere alıştıklarını belirterek, "Uzun vadede kârlı ve kaliteli büyümeye odaklandık" dedi..
ING Bireysel ve Özel Bankacılıktan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Eli Leenars, Türkiye'de inişler çıkışlar yaşansa da genel trendin olumlu, ekonominin ise büyüme eğiliminde olduğunu söyledi. Gelişmekte olan ülkelerde yıllardır var olduklarını ve piyasa oynaklığına alışık olduklarını belirten Leenars, "Türkiye piyasaları volatil ancak biz uzun dönemde kârlı ve kaliteli büyümeye odaklandık. Sermaye ve finansman sorunumuz yok. Yeni iş alanlarına da bakıyoruz. Uzun dönemde rekabet edebilmek için organik olarak büyümeye de bakabiliriz. İyi bir fırsat olursa değerlendirebiliriz" diye konuştu. Kriz dönemlerinde Rusya ve Romanya gibi pazarlardan çıkmadıklarına dikkat çeken Leenars, "Piyasaların oynak olduğu dönemlerde sinirlenmemek lazım. Paniğe gerek yok. Rusya krizinde herkes pazardan çıktı biz orada kaldık. Romanya'daki krizde hükümete nakit destek verdik ve hâlâ oradayız. Türkiye'ye de uzun vadeli yatırım için geldik" dedi.

BANKACILIĞI KOLAYLAŞTIRACAĞIZ
Türkiye'deki yüzde 3'lük pazar payından memnun olmadıklarını ve iddialı hedefleri olduğunu kaydeden Leenars, Türk bankacılık sektörünün parçası ve bir Türk bankası olmayı hedeflediklerini ifade etti. Leenars, başarılı olmak için Türk bankası olmak gerektiğinin altını çizerek, şöyle konuştu: "Türk bankacılık sektörü dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biri. Çok büyük yenilik ve farklılıklar getirmek zor ancak biz bankacılığı kolaylaştırmak istiyoruz. Son 2-3 yıldır pazar araştırmaları yaptık ve müşteri ihtiyaçlarını tespit ettik. Müşteri üç şey istiyor; verdiğiniz sözü tutmanızı, işini kolaylaştırmanızı ve adil davranmanızı."

4 YILDA İKİ KAT BÜYÜME HEDEFİ
Kolaylığın daha fazla para anlamına gelmediğini belirten Leenars, müşterinin dakikalar üzerinde düşünmesini, kaliteli müşteri ve mevduat yaratmayı hedeflediklerini dile getirdi. Kolaylığın teknik anlamda hızlanmak olduğuna dikket çeken Leenars, örneğin, kredi işlemlerini şubeye indirecek gerekli standartların olması için merkezi kriterler gerekli olduğunu bildirdi. ING Türkiye Genel Müdürü Hakan Eminsoy ise kaliteli aktif odaklı bir büyüme planladıklarını bildirerek, "2012 yılına kadar pazar payını iki katına çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.