kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Temmuz 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Bölgenin havadan çekilen 2005 yılı fotoğraflarında eskiden kalma bir yapının olmadığı, şu an kaçak yapının yükseldiği yerin tamamen boş olduğu görülüyor.

Büyükçekmece Gölü'ne taş-toprak dolduruluyor

Hasan ERŞAN - SABAH
Gölün denize açıldığı yeri Anıtlar Kurulu'ndan izin almaksızın taşla dolduran Büyükçekmece Belediyesi, SİT alanındaki bölgeye de kaçak sosyal tesis inşa etti..
Büyükçekmece Gölü ve tarihi Mimar Sinan Köprüsü betonlaşma ve taş dolgu tehlikesiyle karşı karşıya. Gölün denize açıldığı göl yatağında Büyükçekmece Belediyesi tarafından yapılan sosyal tesis inşaatlarının, SİT alanı olan bölgenin doğal dokusunu bozduğu iddia ediliyor.

DENETİME TAKILDI
Büyükçekmece Belediyesi'nin, Anıtlar Kurulu'ndan izin almadan yaptırdığı kaçak sosyal tesis inşaatı Büyükşehir Belediyesi'nin denetimlerine takıldı. 30 Haziran'da bir vatandaşın yaptığı şikâyet doğrultusunda harekete geçen denetim ekipleri göl üzerinde bulunan dolgu alanındaki kaçak yapıyı tespit etti. Büyükçekmece Belediyesi'ne bu yapının proje ve ruhsatı hakkında bilgi soran Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü, bir türlü yanıt alamadı. Büyükçekmece Belediyesi'ne tekrar bir yazı gönderen İmar Müdürlüğü, kaçak inşaatın derhal durdurulması ve mühürlenmesini, ardından da encümen kararı alınarak kaçak yapının yıkılmasını talep etti. Neredeyse tamamlanma aşamasına gelen kaçak inşaat hakkında Büyükçekmece Belediyesi'nin Büyükşehir'e verdiği cevap, "Buradaki yapı eskiden kalma, tamamlanmamış bir yapıdır. Başkanlığımızın çalışma p r o g r a m ı doğrultusunda bölgenin tanıtımı amacıyla geçici tesis yapılmaktadır" şeklinde oldu.
Haberin fotoğrafları