kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Temmuz 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Türkiye birkaç ay içerisinde seçime gidebilir

Yeni Haber
Financial Times yayınladığı analizinde, yoğun kaygılar nedeniyle Anayasa Mahkemesi'nin kararını birkaç saatte verebileceği görüşünü ileri sürdü.

Ekonomi gazetesi Financial Times, "Yargıçlar, bir Türk partisinin kaderini belirleyecek" başlıklı haber analizinde, Anayasa Mahkemesi'nin AKP hakkındaki kapatma davasına ilişkin görüşmelere 28 Temmuz'da başlayacağını belirtti.

Davanın iktidardaki partinin kapatılması ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasetten yasaklanmasıyla sonuçlanabileceğine işaret eden gazete, diplomat ve analizlere dayanarak kararın birkaç gün içinde, bazılarının da, kamuoyu ve siyasetteki yoğun kaygıların nedeniyle kararın birkaç saatte verilebileceğini yazdı.

AKP'nin kapatılması tehdidinin finansal piyasaları olumsuz etkilediğini, Salı günü İstanbul borsasında hisse senedi fiyatlarının yüzde 2.8 düştüğünü kaydeden gazete, piyasalarda son dönemdeki gerileme daha çok uluslararası faktörlerden kaynaklansa da AKP davasının yatırımcıların arasındaki karamsarlığa katkıda bulunduğunu belirtti.

İngiliz gazetesi, AKP'nin Türkiye'yi İslamlaştırmayı amaçlayan "gizli bir gündemi"nin olduğu savlarını reddettiğini belirterek, davanın "Kamuoyunun oldukça büyük bir kısmı ile, askerler ve medyanın bir bölümü dahil olmak üzere, laikler tarafından desteklendiği"ni de öne sürdü.

Anayasa Mahkemesi'nin önündeki seçeneklerini anlatan gazete, "Diplomatlar, karar ne olursa olsun Türkiye'nin önümüzdeki birkaç ay içerisinde bir seçimle karşı karşıya kalabileceğini söylüyor" diye yazdı.

(ANKA)