kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Haziran 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Islanan cep telefonu nasıl kurtarılır?

Telefonu kurtarmanın en etkili ve en iyi yolu, temizlendikten sonra pirinç dolu kavanozda bekletilmesi..
Cihazla pil ayrılmalı
Birçok durumda cihaz ıslansa bile SIM kartlar çalışmaya devam ediyor. Cihazın pili ve SIM kartı çıkarıldıktan sonra kuru bir bezle hızla kurulanması gerekiyor. Cihaz içindeki nemin doğal bir şekilde buharlaşması halinde telefonun "kurtulma" ihtimali daha fazla bulunuyor.

Elektrik süpürgesi ile çekin
Nemi buharlaştırmanın en iyi yolu, bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması. Ancak saç kurutma makinesinin kullanılmaması gerekiyor.

Danature alkol kullanın
Kullanıcıların, saç kurutma makineleri, mikrodalga fırınlar ve doğrudan güneş ışığından kaçınması gerekiyor. Telefonunu denize düşürenlerin, cihazı sudan çıkarıp bu sefer tatlı suya bırakması daha sonra oradan da çıkarıp kurulaması gerekiyor.

Pirinç ile kurutun
Kurulandığı halde içinde hâlâ nem olan cep telefonlarını tamamen kurutmanın en iyi yolu ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun ortasına koyup ağzını kapatmak ve en az bir gün bekletmek. Pirinç taneleri ortamdaki nemi hızla emebiliyor.

Gizli işaretler
Üretici firmalar, cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştirmeye başladı. Su ile temas ettiği zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor. Birçok telefonun içinde de gizli işaretler bulunuyor. Bu işaretler, telefon ıslandıktan sonra dışındaki etiket değiştirilse bile cihazın ıslandığını tespit edebiliyor.