kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Haziran 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Mussolini'nin ayak sesleri

İktidar ortağı aşırı sağcı Kuzey Ligi'nden İçişleri Bakanı'nın çocuklar da dahil 80 bin Roman'ın parmak izini alma girişimi "ırkçılık' diye nitelendi. Roma'ya AB ve BM normları hatırlatıldı..
İLİŞKİLİ HABERLER
Mussolini'nin ayak sesleri
İtalya'da nisan ayında yapılan seçimlerle ülkedeki etkinliğini artıran ve hükümet ortağı olan ırkçı Kuzey Ligi Partisi yeni bir uygulamayla daha dünyayı ayağa kaldırdı. Parti üyesi, ülkenin İçişleri Bakanı Roberto Maroni önceki gün bir açıklama yaparak ülkede suç olaylarına en çok karışan etnik grup olan Roman kökenlilerin "parmak izlerinin" alınacağını açıkladı. Bakan uygulama kapsamına "aileleri tarafından dilenmeye zorlanan" çocukların da dahil olduğunu kaydetti.

'ETNİK GRUBA IRKÇILIKTIR'
Maroni uygulamalarının kesinlikle "etnik fişleme" anlamına gelmediğini, tek yapmak istediklerinin "Romanları korumak" olduğunu söylese de bütün dünya medyası ve insan hakları örgütleri İtalya'da gittikçe artan bu etnik düşmanlığa tepki gösterdi. İngiliz Independent gazetesi dün başyazısını İtalya'ya ayırdı. Gazete, "Faşist Mussolini'nin politikaları İtalya'ya Kuzey Ligi'yle geri dönüyor. İtalya'nın yeniden uygar bir ülke olmayı öğrenmesi, AB ve BM normların kabul etmesi gerekli" diye yazdı. İtalyan Yahudi Toplulukları Birliği'nin Başkanı Amos Luzzatto da Romanların fişlenmesininin "Nazi döneminin geri gelmesi" olduğunu söyledi ve bütün dünyanın bu olaya tepki göstermesini istedi. Luzzatto, "Bu yapılan etnik bir gruba yönelik ırkçı bir yaklaşımdır. Kesinlikle durdurulmalı" dedi. Birleşmiş Milletler Çocuk Örgütü Unicef yetkilileri de, Roma yönetiminin yeni uygulamasının son derece "endişe verici ve kışkırtıcı" olduğunu söyleyip uygulamanın başlamadan rafa kaldırılmasını istedi. İtalyan hükümetinin bu yeni uygulamasına Katolik Kilisesi de tepki gösterdi. Katolik yardım kuruluşu Veritas'ın başkanı Vittorio Nozza, "Çocukların polis prosedürlerine muhatap edilmesi kabul edilemez" dedi.
Haberin fotoğrafları