kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Haziran 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

ABD 1929'dan beri böyle haziran görmedi!

Dow Jones endeksi 1929 yılında yaşanan Büyük Buhran'dan sonra en kötü haziran ayı performansını sergiledi. Önceki gün Citigroup, dün de Merrill Lynch'in zarar edeceği söylentileri endeksi 2 yıl geriye götürdü..
Uluslararası borsalarda sular durulmuyor. Önceki gün finans sektöründe zararların artacağına yönelik endişelerle keskin düşüşler yaşayan dünya borsaları dün de artan enflasyon riski, 142 doları da aşan ABD ham petrol fiyatları ve bankaların ikinci çeyrekte açıklayacağı zararların artacağı kaygısıyla değer kaybetti. ABD'li Dow Jones endeksi 1929 yılında yaşanan 'Büyük Buhran'dan beri en kötü haziran ayı performansını sergilerken, Avrupa ve Asya borsaları da 2008 yılının ilk yarısında son 16 yılın en kötü günlerini geçiriyor.

ÇİN BORSASI % 5.5 DÜŞTÜ
Uluslararası piyasaları etkisi altına alan finans krizinin başladığı temmuz ayından beri en çok değer kaybeden borsa yüzde 35.59'luk kayıpla İMKB-100 endeksi olurken, Çin'in Shenzen endeksi ise yüzde 43.39'luk düşüşle 2008 yılında en çok değer kaybeden borsa oldu. Krizde ABD'li Dow Jones endeksi yüzde 17 gerilerken, ABD'li teknoloji endeksi Nasdaq da yüzde 13.83 değer kaybetti. Londra Borsası ise aynı dönemde yüzde 16.7 geriledi. Önceki gün ABD borsalarının yüzde 3'ten fazla düşmesi ardından Asya borsaları düne panikle başlarken, Çin'in Hang Seng endeksi yüzde 5.3 geriledi. Japon Nikkei endeksi de ABD borsalarındaki düşüşe ve yüzde 1.5'e yükselen son 10 yılın en yüksek mayıs ayı enflasyonu ile yüzde 2 değer kaybetti. Avrupa borsaları güne ekside başlarken, petrol fiyatlarının 142.26 dolara kadar yükselmesi ile kayıplarını artıran dünya borsaları, ABD'den gelen kişisel gelirlerin yüzde 1.9 oranında arttığını gösteren veri ve ABD'li yatırım bankası Merrill Lynch'in ikinci çeyrekte 5 milyar dolar daha zarar yazacağı söylentileri ile dalgalı bir seyir izledi. Özellikle 142 doları aşan petrolün ivmesiyle enerji hisselerindeki yükseliş ise Avrupa borsalarının kayıplarını azalttı ve Avrupa borsaları ortalama yüzde 0.5 düşüşle haftayı kapattı.
Haberin fotoğrafları