kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Haziran 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Korku, buğday tahminini açıklatmayacak

ŞAH TANYERİ
Meteoroloji, 'spekülasyon yapılır' endişesi taşıdığı için buğdayda verim tahmini açıklamasını ikinci yılında rafa kaldırdı. Rekolte tahmini artık duyurulmayacak..
Beslenmede temel ürün olan buğdayda verim tahmini açıklanması uygulamasına son verildi. Tarım Bakanlığı ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından BM'ye bağlı Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) desteğiyle yürütülen çalışmada elde edilen veriler, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanıyordu. Kurak geçen ve buğday sıkıntısı çekilen 2007 yılının ardından piyasadaki spekülasyonları engellemek için buna karar verildiği yorumları yapılırken, Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kayhan, sadece meteorolojik parametrelere dayalı verilerle halkı yanlış bilgilendirmemek için tahminleri yayınlamadıklarını söyledi. İklim faktörlerinin kullanıldığı Agrometeoroloji Simülasyon Yöntemi'ne göre hazırlanan 2007 ürün verim tahmin raporunda, buğdayda il il verim rakamları, bir önceki yılla kıyaslanarak ortaya konulmuştu. Simülasyon sonuçlarına göre, Türkiye'de uzun yıllar buğday verim ortalaması hektar başına 2.24 ton, 2006 yılı ortalama verim 2 ton iken, 2007 yılında ülke ortalaması olarak hektar başına 2.01 ton öngörülmüştü.

İTHALATÇILAR TAKİP EDİYOR
Ürün verimi ve gelişimini izlemek için geliştirilen simülasyon yöntemiyle 2008 yılı için de tahmin gerçekleştirildi. Ancak, yayınlanmaması kararı alındı. Bu kararın arkasında, geçen yıl buğday sıkıntısı çekilen ülkede açıklanacak tahminlere dayanarak spekülasyon yapılmasının önüne geçilmesinin amaçlandığı bildirildi. Buğday verim tahmini raporu, piyasada pozisyon alan ithalatçı ve ihracatçılar tarafından da yakından izleniyor. Kuraklığı bahane edip zam yapan tüccara karşı "pirinç yemeyin" çağrıları gündeme gelmiş, ucuz fiyatlı pirinç için kuyruklar görülmüştü.