kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Haziran 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
GE Enerji’nin Türkiye Müdürü Mete Maltepe

"Türbin isterseniz en erken 2010'da veririz"

HACER GEMİCİ
GE Enerji Türkiye Müdürü Maltepe, enerji yatırımlarına yoğun talep olduğunu belirterek, "Şimdi gelip rüzgâr türbini isteseniz 2010'da verebilirim. Gazda da durum aynı" dedi..
Türkiye'de bugüne kadar 6 bin 500 mw'lık santrali kendi teknolojileri ile kuran GE Enerji'nin Türkiye Müdürü ve tüm dünya rüzgâr enerjisi sorumlusu Mete Maltepe, dünyada yenilenebilir kaynaklara büyük ilgi olduğunu ifade ederek, "Şu anda benden rüzgar türbini isteseniz en erken 2010'da verebilirim. Aynı şey doğalgaz türbinleri için de geçerli" dedi. Sabancı Holding ile nükleer enerji konusunda flört eden, GAMA ile Türkiye'de elektrik santrali yatırımına soyunan, finansta Doğuş Grubu ile ortaklık kuran ABD'li dev şirket General Electric'in iştiraklerinden GE Enerji'nin Türkiye Müdürü Mete Maltepe ile enerji alanındaki projelerini konuştuk. Maltepe, Türkiye'de elektrik enerjisi ihtiyacının Güney sahillerinde yaşanmaya başladığını dile getirerek, kısmen elektrik açığının başladığını söyledi. Maltepe, sorularımızı şöyle yanıtladı:

* Türkiye'de rüzgâr santrallerine yoğun ilgi var. Dünyada da böyle olduğunu biliyoruz. Gerçekten şimdi size gelip türbin almak istesek 2-3 yıllık sıralar var mı? Şu anda benden türbin almak isteseniz size en erken 2010 yılında verbilirim. Bu doğalgaz türbinleri için de geçerli. Çin, Hindistan gibi büyük nüfuslu ülkelerde köyden kente gelenlerin sayısı artıyor. Bunlar da daha çok elektrikli eşya alıp, daha çok elektrik tüketiyor. Bütün dünyada bir altyapı yatırımı patlaması var. Üstelik elektriğe hemen ihtiyacınız varsa çok fazla tercih de yok, ya rüzgâr ya da doğalgaz santrali için yola çıkmalısınız.

* Bekleyen çok sayıda Türk şirketi var mı? Çok sık olarak görüştüğümüz, bekleyen firmalar var. Ama sadece Türk değil, dünyanın birçok yerinden firma beklemede. Biz daha çok lisansını almış ya da almak üzere olan şirketlerle görüşüyoruz. Şu anda Bilgin Enerji ile 30 mw'lik bir santral projemiz var. Zorlu Enerji ile Osmaniye'de bir santral yapıyoruz.