kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Şubat 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Çankaya sofrası

Yeni Haber
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, edebiyatçılar Doğan Hızlan, Selim İleri, Adalet Ağaoğlu, Elif Şafak, Rasim Özdenören ve Hilmi Yavuz'u, ''Çankaya Sofrası'' toplantıları kapsamında öğle yemeğinde ağırladı.

Çankaya Köşkü'nde basına kapalı olarak saat 13.00'te başlayan öğle yemeği, saat 15.00'te sona erdi.Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, edebiyatçıların Çankaya Köşkü'nden ayrılmasının ardından, gazetecilere yemekte görüşülen konular hakkında bilgi verdi. Yemekte ağırlıklı olarak edebiyat ve sanatın ele alındığını anlatan İsen, davet edilen yazarların herhangi bir konu sınırlaması ya da öncelik olmadan söz alarak düşüncelerini dile getirdiklerini söyledi.

Yemekte sanat meseleleri ve özellikle sanatın önündeki engellerin konuşulduğunu bildiren İsen, AB'nin Türkiye'deki kültürel yaşama sağladığı açılımların da ele alındığını kaydetti.Gazetecilerin türban tartışmaları ve Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinin ele alınıp alınmadığını sormaları üzerine İsen, ''Güncel meseleler üzerinde de duruldu. Genel anlamda özgürlükler konuşuldu'' dedi.

''PAMUK DA DAVET EDİLEBİLİR''

İsen, Nobel Edebiyat ödüllü yazar Orhan Pamuk'un davet edilip edilmediğine ilişkin soruyu, ''Türkiye'deki bütün romancıları davet etmek mümkün değil. Orhan Pamuk da ileride davet edilebilir'' diye yanıtladı.İsen, yemeğe katılan yazarların Cumhurbaşkanı Gül'e romanlarını, Gül'ün de yazarlara bazı konuşmalarını içeren kitabını hediye ettiğini belirtti.Çankaya Sofrası toplantılarının devam edeceğini bildiren İsen, Cumhurbaşkanı Gül'ün bundan sonra başka meslek grupları ve sanat adamlarıyla bir araya gelmesini planladıklarını kaydetti.

YEMEĞE KATILANLAR

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Adalet Ağaoğlu, 1929'da Ankara'nın Nallıhan ilçesinde doğdu. 1950 yılında Ankara Üniversitesi Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan yazar, TRT'de çeşitli görevlerde bulundu. Ağaoğlu, 1970 yılından bu yana yazarlık yapıyor.

Edebiyata şiirlerle başlayan Ağaoğlu, yazdığı oyunlarla da 1960 ve 1970'li yılların önde gelen oyun yazarlarından biri oldu. İlk romanı ''Ölmeye Yatmak''ı 1973'te yayınlayan yazar, daha sonra kaleme aldığı ''Bir Düğün Gecesi'' ve ''Hayır'' adlı romanlarla da üçleme oluşturdu ve birçok ödül kazandı. Öykü kitapları, denemeler, anı-roman türünde eserler de yayınlayan Ağaoğlu, 1991 yılında ''Çok Uzak Çok Yakın''la oyun yazarlığına döndü.

DOĞAN HIZLAN, SELİM İLERİ VE ELİF ŞAFAK

Eleştirmen, gazeteci ve yazar Doğan Hızlan, 1937 yılında İstanbul'da doğdu. Pertevniyal Lisesi'ni bitiren ve hukuk öğrenimi gören Hızlan, çeşitli edebiyat dergileri ve gazetelerin sanat sayfalarını yönetti. Birçok gazete ve dergide eleştiri yazıları yazan Hızlan, 1980 yılında ''Bayram Gömleği'' adlı bir çocuk hikayeleri güldestesi hazırladı ve edebiyat dünyasına çok sayıda eser sundu.

1949'da doğan yazar Selim İleri, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki öğrenimini yarım bıraktı. 19 yaşındayken yayınlanan ''Cumartesi Yalnızlığı'' adlı ilk öykü kitabındaki edebi üslubu dikkati çeken yazarın, çok sayıda dergi ve gazetede eleştiri, inceleme yazıları ve öyküleri yayınlandı. Yazara, 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından ''Devlet Sanatçısı'' unvanı verildi.

Yazar Elif şafak ise ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları bölümünde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamlayan yazar, ''Bektaşi ve Mevlevi Düşüncesinde Kadınsılık-Döngüsellik'' konulu yüksek lisans teziyle Sosyal Bilimler Derneği'nden ödül aldı. Şafak'ın ilk öykü kitabı ''Kem Gözlere Anadolu'' 1994 yılında yayınlandı. İlk romanı ''Pinhan''la 1998'de Mevlana Büyük Ödülü'nü alan yazara, ''Mahrem'' adlı eseri de 2000 yılı Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü'nü kazandırdı. ''Bit Palas'', ''Araf'', ''Med-Cezir'' gibi eserleri bulunan Şafak, ''Baba ve Piç'' adlı romanını İngilizce kaleme aldı.

RASİM ÖZDENÖREN VE HİLMİ YAVUZ

Kahramanmaraş'ta 1940 yılında doğan Rasim Özdenören, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi. Bir süre Devlet Planlama Teşkilatı'nda uzman olarak çalışan ve 1975 yılında Kültür Bakanlığı'nda Bakanlık Müşavirliği yapan yazar, ''Denize Açılan Kapı'' adlı eseriyle 1984 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Hikayecisi Ödülü'ne layık görüldü.

''İki Dünya'' adlı deneme kitabıyla 1978'de Türkiye Milli Kültür Vakfı tarafından fikir dalında Jüri Özel Ödülü'nü kazanan yazarın, TV filmi haline
getirilen ''Çok Sesli Bir Ölüm'' adlı eseri ise Uluslararası 1977 Altın Prag TV Filmleri Festivali'nde Jüri Özel Ödülü aldı.1936'da İstanbul'da doğan şair ve yazar Hilmi Yavuz, Londra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli yayınevleri ve ansiklopedilerde görev alan Yavuz, Cumhuriyet, Milliyet, Yeni Ortam gazeteleri ve çeşitli dergilerde ''Ali Hikmet'' imzasıyla inceleme, eleştiri ve denemeler yazdı. Mimar Sinan, İstanbul Teknik ve Boğaziçi üniversitelerinde de öğretim görevlisi olarak çalışan yazarın, çeşitli şiir kitapları bulunuyor.Yavuz'un, ''Doğu Şiirleri'' adlı eseri 1978 Yeditepe Şiir Armağanı, ''Zaman Şiirleri'' ise 1987 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'ne değer görüldü. Neruda'dan yaptığı şiir çevirileriyle Yavuz'a, Şili Cumhurbaşkanlığı Yüzüncü Yıl Şeref Madalyası verildi.

AA