kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Şubat 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

AKP'ye Atatürk soruşturması

AA
Yeni Haber
AK Parti Kuşadası İlçe Kadın Kolları 2. Olağan Kongresi'nde, Atatürk posterinin indirilmesiyle ilgili basında çıkan haberler üzerine, Kuşadası Savcılığı soruşturma başlattı.

Kuşadası Savcılığının talimatı üzerine, Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Üstün, toplantıya katılan bazı partililer ile konuyu görüntüleyen ve takip eden basın mensupları, İlçe Emniyet Müdürlüğüne çağrıldı.

Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğüne gelen AK Parti İlçe Başkanı Üstün, gazetecilerin soruları üzerine, posterin inmesinin tamamen bir kazadan kaynaklandığını, provokasyonun söz konusu olmadığını söyledi.

Üstün, ''Kongremizin yapıldığı belediye düğün salonunda duvarlara çivi çakmamız mümkün değildi. Poster ve bayrakları yapıştırıcı bant kullanarak astık. Atatürk posterinin kazayla düştüğünü gören arkadaşlarımız var. Bunda bir kasıt yok. Atatürk posteri dışında da partimizin çeşitli bayrak ve posterleri düştü ve tekrar asıldı. Bunlar her zaman olur, kazayla düşen poster ve bayraklar yerine asılır'' diye konuştu.

Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan ise Atatürk posterinin yere düşmesinde bir kasıt aranmaması gerektiğini belirterek, ''Salon çok kalabalıktı ve Atatürk posterinin bulunduğu bölümde de coşkulu bir kalabalık vardı. Kaza sonucu posterin ipleri yerinden çıkmış, görevliler de duruma hemen müdahale etti'' dedi.

İfadeleri alınan parti yöneticileri ve üyeleri ile basın mensupları, daha sonra İlçe Emniyet Müdürlüğünden ayrıldı.

OLAY

AK Parti Kuşadası İlçe Kadın Kolları 2. Olağan Kongresi için sol köşesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sağ köşesine de Atatürk'ün posteri asılarak hazırlanan salonda, biran Atatürk posterinin yerinde olmadığı fark edilmiş, bu sırada gazetecilerin Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan'a soru yöneltmeleri üzerine Atatürk posteri yeniden yerine asılmıştı.

Salonda bulunan eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, gazetecilerin sorularına, ''Küçük provokasyonlarla işi idare etmeye çalışıyorlar. O provokasyonları yapanlar bilsin ki tuttukları partiler iddialı değilse o tuttukları parti onlara ancak zaaf getirir. Bu ülkenin yüzde 47 oyunu alan ve yapılan son anketlerde yüzde 52'sinin üzerinde oy alan bir partiye provokasyon yapmak ve bu ülkenin kutsalları üzerinde provokasyon yapmak onun haddine değildir. Haddini bilmeyene, haddini bildiririz'' demişti.