kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Eylül 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Söğut'te buzlar eridi

Yeni Haber
726. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Başbakan Erdoğan, MHP lideri Bahçeli, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in de aralarında bulunduğu bakanlar ve vatandaşların Hükümet Konağı Meydanı'ndaki yürüyüşle başladı. Hükümet Konağı Meydanı'na gelen Erdoğan, burada MHP lideri Devlet Bahçeli ile tokalaştı. Yürüyüşünün ardından, kortejdekiler Ertuğrul Gazi'nin türbesi'ni ziyaret ettiler.

Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'nde, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, halk oyunları ekibi gösteri sundu. Atlı Yörük giysili kadın da tören alanında tur attı.

* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

BİRLİKTE YÜRÜDÜLER

726. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in de aralarında bulunduğu bakanlar ve vatandaşların Hükümet Konağı Meydanı'ndaki yürüyüşle başladı. Hükümet Konağı Meydanı'na gelen Erdoğan, burada MHP lideri Devlet Bahçeli ile tokalaştı.

Alana Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte gelen Erdoğan, burada MHP lideri Devlet Bahçeli ile tokalaştı. Daha sonra BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun katılımıyla şenlik başladı. Erdoğan, Yazıcıoğlu, Bahçeli ve bakanlar kortejin ön sıralarında yürüdüler.

Başbakan Erdoğan, liderler ve bakanların boyunlarına ''poşu'' bağladıkları görüldü. Yürüyüşün yapıldığı güzergahta üzerinde Ertuğrul Gazi ve Başbakan Erdoğan'ın resminin bulunduğu ''sen tarihine sahip çıktın, bizler de sizlere sahip çıkacağız'' yazılı ve ''Osmanlı torunları'' imzalı pankartın asıldığı görüldü.

Erdoğan'ın alana gelişinde bazı vatandaşlar ''Türkiye seninle gurur duyuyor '' şeklinde sloganlar atarken, Başbakan Erdoğan da el sallayarak onları selamladı.

Çevre illerden takviye ekipler gelirken, yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Yürüyüşün yapıldığı güzergaha gül suyu döküldü. Güzergaha çok sayıda Türk Bayrağı asıldı.

Yürüyüş güzergahında bir kız çocuğunun ''Tayyip amca, babama kadro verdiğin için teşekkürler'' yazan bir döviz taşıması dikkati çekti.

ERTUĞRUL GAZİ'NİN TÜRBESİNİ ZİYARET ETTİLER

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve bazı bakanlar Ertuğrul Gazi'nin türbesini ziyaret ederek, dua ettiler. Hükümet Konağı'nda başlayan tören yürüyüşünün ardından, kortejdekiler Ertuğrul Gazi'nin türbesi'ne geldiler.

Burada, törene katılan Erdoğan, Bahçeli, Yazıcıoğlu, Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, AK PArti Genel Başkan Yardımcıları Şükrü Ayala ve Egemen Bağış türbeye gelerek dua ettiler.Türbeden önce Bahçeli ayrıldı.

Başbakan Erdoğan ile Devlet Bahçeli, törenlerin gerçekleşeceği tören alanına ayrı ayrı gelirlerken, vatandaşlar da sevgi gösterisinde bulundular.

Bu arada, tören başlamadan önce yoğun ilgiden dolayı bir süre de izdiham yaşandı. Isparta Belediyesi'nce gönderilen gül suyu vatandaşlara tutuldu.

ERDOĞAN: TÜRK MİLLETİ BÜYÜK DÜŞÜNMELİDİR

Başbakan Erdoğan, bu gösterilerin ardından bir konuşma yaptı. Erdoğan, Türkiye'nin, bölgesinin ve daha geniş eski Osmanlı coğrafyasının en önemli ülkelerinden biri durumunda olduğunu söyledi. Çok zor bir coğrafyada barış ve istikrar unsuru olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, bu coğrafyanın toplumları için örnek bir vizyon ortaya koyduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Bize düşen bu zor coğrafyada birlik ve beraberlik ruhunu koruyarak, Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine, kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği şekilde ulaştırabilmektir. İçerde birlik ve beraberliğimizi koruyabildiğimiz sürece Türkiye'nin aşamayacağı engel yoktur'' dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:
''Birlik ve beraberliğimiz güçlendirmenin yolu ise ortak değer ve hedefler etrafında kenetlenmeyi başarmaktan geçmektedir.Şu anda, buradaki tablo, tüm siyasi partilerimizin genel başkanları olarak bir arada oluşumuz, aynı şekilde farklı siyasi görüşlerden olan tüm vatandaşlarımın bir arada oluşu, burada bir ortak paydayı ortaya koymaktadır. O da Türkiye Cumhuriyeti'nin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmasıdır. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışıdır.

Türkiye ve Türk Milleti, küçük düşünemez, büyük düşünmeye mecburdur.Biz sadece İstanbul'u, Ankara'yı, İzmir'i değil, Hakkari'den Konya'sına, Diyarbakır'dan Edirne'sine, Mersin'den Samsun'una 81 vilayeti aynı sevgiyle kucaklamalı, 780 bin kilometrekare vatan toprağımızı aynı ruhla sahiplenmeliyiz.

Türkiye'de Saraybosna'nın, Gümücine'nin, Mostar'ın, Üsküp'ün, Manastır'ın, Filibe'nin, Kırcaali'nin, Dobruca'nın, Sancak'ın, Priştine'nin emaneti var.

Türkiye, İskeçe'nin, Girne'nin, Gazimağusa'nın, Kerkük'ün, Kırım'ın, Hicaz'ın, Şam'ın, Bağdat'ın, Yemen'in, Trablus'un da emanetini, hatırasını yüreğinde hisseder. Burada, Bakü'nün kardeşliğini de hissederiz, Karadağ'ın acısını da yüreğimizde taşırız. Burada Bişkek'in de, Taşkent'in de Almatı'nın da kardeşliği yüreğimizde zenginleşir ve bizi zenginleştirir. Bu yüzden burada kimse küçük düşünemez, büyük düşünmeye, sorumluluk duygusuyla harekete mecburdur.

Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri, medeniyet ufkumuzu bize bir kez daha hatırlatan bir vesile olarak değerlendiriyorum. Bu vesileyle diyorum ki, bir olalım, iri olalım, diri olalım.''

Organizasyonun birlik ve beraberlik içinde oluşmasına katkısı olan herkese şahsı ve devlet adına teşekkür eden Başbakan Erdoğan, Ertuğrul Gazi ve millete önderlik etmiş, başta Atatürk olmak üzere bütün büyükleri rahmetle andığını belirtti.

(AA)