kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Ağustos 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Maliye "online" takibe başlıyor

Yeni Haber
Maliye Bakanlığı, vergi gelirlerini artırmak için tedbirlerini genişletiyor. ..
Bu kapsamda 2007 yılı sonuna kadar vergi iletişim sistemi kuracak olan bakanlık, vergi dairesi kayıtlarında yer alan tahakkuk ve tahsilata yönelik bilgilerini de "mükellef cari hesabı" adıyla tek bir hesapta toplayacak.

Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı 2007 yılı Merkezi Bütçe Gerçekleşmeleri ve Beklenti Raporu'na göre Maliye Bakanlığı vergi kaçakçılarına alacağı tedbirlerle göz açtırmayacak.

Maliye, mükelleflerin bilgi edinmesi, ihbarda bulunması, vergi borcunu on-line öğrenmesi, mükelleflere borcunu hatırlatma ve ödeme yapması için vergi iletişim sistemini yıl sonuna kadar kuracak.

Vergi dairesi kayıtlarında yer alan tahakkuk ve tahsilâtı yönelik bilgileri "mükellef cari hesap" adı altında tek bir hesapta toplayacak olan Maliye, tahsilât etkinliğini artırmak için ise borç takip sistemini oluşturacak.

Vergi uygulamaları ve denetim stratejilerinin belirlenmesine yönelik olarak vergi boşluğu hesaplanacak. Hesaplanan vergi boşluğu denetimin, Türkiye çapında bir strateji içinde yürütülmesi ve gerçekleştirilen denetimlerin etkilerin gözlemlenmesinde kullanılacak. Mükellef ve üçüncü taraf bilgilerinden hareketle incelenecek mükelleflerin seçiminin elektronik ortamda gerçekleştirilmesine yönelik olarak merkezi risk analiz sistemi kurulacak.