kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Temmuz 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
1. ORTAK YÜZDE 54 TROIKA DIALOG... Ermeni lobisinin etkili isimleri arasında yer aldığı ileri sürülen Ruben Vardanyan, Petkim'i alan ortaklıkta yüzde 54 ile en büyük paya sahip olan Rus yatırım bankası Troika Dialog'un patronu.

Petkim'i alan konsorsiyuma Ermeni rötuşu yapılacak!

Petkim'i alan Kazak-Rus ortaklığı tepkiler üzerine perde arkasındaki aktörler hakkında daha detaylı açıklama yaptı. Ermeni asıllı Rus Vardanyan'ın bankası Troika Dialog'un hisselerinin azaltılacağı, yerine Türk ortak alınacağı bildirildi..
Petkim ihalesini 2 milyar 50 milyon dolarlık teklifle kazanan Rus-Kazak ortaklığa ilişkin kamuoyunda yükselen tepkiler şirket yetkilerini dün ikinci bir açıklama daha yapmaya zorladı. Önceki günkü ihalede basın mensuplarının grubun ortaklık yapısına yönelik sorularını yeterince net yanıt vermeyen Trans- CentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu dün Petkim'e Türk ortak olacaklarını açıkladı. Petkim'in yeni sahibi olan 3 ortak arasında yüzde 54 ile en büyük payı olan Rus bankası Troika Dialog'un patronuna ilişkin iddialar konsorsiyumun bu kararı almasında etkili oldu.

İKİNCİ AÇIKLAMA DÜN GELDİ
Troika Dialog'un hisselerinin yüzde 65'inin sahibi, Ermeni asıllı Rus vatandaşı Ruben Vardanyan. Vardanyan'ın Rusya'da Ermeni lobisinin etkili isimlerinden olduğu ileri sürülmüş ve tüm dünyadaki Ermenilerin paralarını Ermenistan bankalarına getirmesini hedefleyen Ermenistan 2020 Projesi ile ilgili bağlantısı olduğu ifade edilmişti. İşte bu iddialar adeta Rus-Kazak konsorsiyumunda rötüş yapılmasını gerektirdi. TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu, ortaklık yapısı ile olarak dün basında çıkan haberler sonrasında yazılı bir açıklama yaptı.

'İSTİHDAMI ARTIRACAĞIZ'
Açıklamada, TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu'nun Troika Dialog Group, Investment Production Group Eurasia ve Caspi Neft JSC üyelerinden olduğu ifade edilerek, Troika Dialog Group'un Rusya'nın en önemli yatırım bankalarından biri olduğu, bankanın yüzde 100'üne üst düzey yöneticilerin sahip olduğu ve bankanın 70 hissedarı bulunduğu, ancak konsorsiyuma Troika Dialog Bank'ın doğrudan yatırım yapmadığı, portföyündeki yatırımcı müşteriler adına hareket ettiği ve Troika'nın portföy yatırımcılarının ağırlıklı olarak CIS (Birleşik Devletler Topluluğu) ve Kazak yatırımcılardan oluştuğu kaydedildi. Açıklamada, Kazak ortakların stratejik ortaklar olarak ağırlıklı rol üstlendikleri bildirilerek, şunlar kaydedildi: "İhale şartnamesine uygun olarak, Petkim hisselerinin sahibi olacak yeni bir Türk şirketinin konsorsiyum tarafından kurulması ve bu şirketin yüzde 49'una kadar olan hisselerinin yeni Türk ve Kazak ortaklara verilmesi planlanmaktadır. Bu oluşum sonrası Petkim'e sahip olacak şirkette Kazak ve Türk ortaklar çoğunluk hisseye sahip olurken Troika Dialog Group'un hisseleri azalacaktır. Konsorsiyumun Türkiye ekonomisine güveni tam olup, Petkim'e yapılan ödemenin dışında yeni enerji ve rafineri yatırımlarına giderek Petkim'i büyütmek ve yeni istihdam alanları yaratmak hedefleri bulunmaktadır."