kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Temmuz 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
3. YÜZDE 20 EURASIA ORTAK... Petkim ihalesinde gazetecilere poz vermesine karşın tanıtılmayan gizemli Kazak'ın eski enerji bakanı ve Eurasia'nın patronu olduğu öğrenildi.

Kimliğini gizleyen patron ihaledeymiş

Petkim ihalesinde basına adı verilmeyen gizemli Kazak yetkilinin Eurasia'nın patronu ve eski bir saibeli bakan olduğu öğrenildi..
Petkim ihalesinde gazetecilerin sorularını yanıtlamaktan çekinen 4 temsilcinin arasında şirketi satın alan 3 ana gruptan biri olan Eurasia'nın patronunun da olduğu ortaya çıktı. İhale sırasında girişim grubunun danışmanı Haluk Ulusoy ısrarlara rağmen temsilcilerin kartvizitlerini basına vermemiş, ihalede boy gösteren kişilerin kimliği hakkında da bilgi sunmamıştı. Dün basında yer alan haberler üzerine ihaleyi kazanan Transcentralasia basına bir açıklama geçerek Eurasia'nın patronu Mukhtar Ablyazov'un ihaleye şahsen katıldığını bildirdi.

BAKANLIKTAN HAPİS CEZASINA
Açıklamada, konsorsiyumun ortağı Investment Production Group Eurasia'nın tamamının Kazak yatırımcılara, kontrol hissesinin Mukhtar Abliyazov'a ait olduğu bildirilerek, Abliyazov'un aynı zamanda Bank Turan Alem'in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu ve geçmişte Kazakistan hükümetinde Enerji ve Sanayi Bakanlıkları da yaptığı, Kazakistan'ın en önemli iş adamlarından birisi olduğu belirtildi. Peki ihaleye sessiz sedasız katılan ismini sır gibi saklayan eski Enerji Bakanı kim? Ablyazov'un geçmişi oldukça ilginç. Kazakistan'da Başkan Nursultan Nazarbayev'e en yakın isimlerden biri olan Ablyazov, 1998'de enerji bakanı oldu. Ancak 2002 yılında muhalefet cephesine geçip Nazarbayev'e bayrak açınca siyasi kariyeri sona erdi. Görevi kötüye kullanmaktan 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2003'te Nazarbayev tarafından affedildi ve ülkeyi terk ederek Moskova'ya yerleşti.
Haberin fotoğrafları