kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Mayıs 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Halkbankası'na talep bilgisayarları kilitledi

Yeni Haber
Siyasi gündemin Borsa'da yarattığı durgunluk Halk Bankası hisse arzı ile hareketlenmeye başladı.

Şirketin işlem sırasına göre gönderilecek emirlerde maksimum adet miktarı 10 bin lot olarak uygulanırken, işlem hacminin artması ile ikinci seansta bu oran 25 bin lota çıkarıldı.

Halk Bankası A.Ş hisse senetleri, İMKB Ulusal Pazarı'nda işlem görmeye başladı, Borsa hareketlendi. Halkbank hisseleri ilk dakikalarda 8.40 YTL'den işlem gördü. Daha sonra işlemler 8.00-8.75 YTL aralığında devam etti. Birinci seansın sonunda hisseler 8.60 YTL'den kapandı.

Borsa Yönetim Kurulu, Türkiye Halk Bankası'nın halka arz edilen 312 milyon 250 bin 256 YTL nominal değerli hisse senetlerinin, halka arz fiyatı olan 8.00 YTL fiyat baz alınarak, "HALKB" koduyla bugünden itibaren Borsa Ulusal Pazarında işlem görmeye başlamasına karar vermişti.

İMKB'den yapılan açıklamada, Halk Bank hisse senetlerinin satışında işlem sırasında emir girişlerinde uygulanmakta olan bir defada girilebilecek maksimum emir miktarı ikinci seanstan geçerli olmak üzere 25 bin lot olarak değiştirildi.

BİLGİSAYARLAR KİLİTLENDİ

Uzmanlar, işlem hacminin beklenenin üzerinde olduğunu belirterek, bilgisayarlara aşırı yüklenme olduğu için lot miktarının yükseltildiğini kaydettiler. Lot miktarı yükseltilerek işlemler sırasında ortaya çıkabilecek teknik aksaklıkların giderilmesi sağlandı.

Son bir haftadan bu yana küçük çaplı iniş çıkış yaşayan borsa, geçen perşembeden bu yana ilk kez 45.000 puanı geçti. Gün içinde 45.533 puana kadar çıkan endeks, kapanışta 45.102 puana ulaştı. Hisselerin değer artışı da yüzde 0.88 oldu.

(ANKA)