kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Mayıs 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

'Cep' telefon olmaktan çıktı, eğlence aracı oldu

Cep telefonu sahiplerinin çoğunluğu kullanım amacı olarak telefon etmekten başka nedenler gösteriyor. Yüzde 27'si mesaj için, 11'i fotoğraf için kullanıyor..
İLİŞKİLİ HABERLER
'Cep' telefon olmaktan çıktı, eğlence aracı oldu
Telefonla iletişim kurmayı kablosuz sağlamak amacıyla geliştirilen cep telefonları, Türkiye'de de bu özelliğini kaybetti. İnterpromedya ve Birleşik Araştırmacılar tarafından en büyük 16 ilde tamamı en az bir teknoloji ürünü kullanan bin 338 kişi ile yapılan araştırmaya göre toplamda cep telefonu kullanma amacı olarak "telefon etmek"ten başka nedenler gösteriliyor. Araştırmaya katılanların yüzde 37'si kullanım amacı olarak telefon etmeyi gösterdi. Bununla birlikte yüzde 27'si, yüzde 11'i ve yüzde 7'si ise sırasıyla cep telefonu kullanma amacını mesajlaşma, fotoğraf çekmek ve video çekmek şeklinde belirtti. Ayrıca araştırmaya katılanların yüzde 7'si müzik dinlenme ve yüzde 5'i ses kaydetmeyi cep telefonu kullanma amacı olarak gösterdi. Yani cep telefonu kullanıcılarının yüzde 57'sinin cihazlarını telefon etmekten çok eğlenmeye yönelik faaliyetler için kullandığı anlaşıldı.

MP3 SONLARDA
Teknoloji ürünü kullananların yüzde 98'inin cep telefonu kullandığının belirtildiği araştırmaya göre, katılımcıların bir yıl içinde satın almayı düşündükleri ürünlerin başında % 24.5 ile cep telefonu ilk sırayı alıyor. İkinci sırada % 13.3 ile masa üstü bilgisayar, ardından % 12.3 dijital fotoğraf makinesi, % 12.11 taşınabilir bilgisayar, % 10.33 Plazma TV, % 9.2 MP3 çalar yer alırken, % 1.1 ile el bilgisayarı son sırada yer alıyor.