kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  |  Benim şehrim | 24 Nisan 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Türbanlı First Lady yolda

Yeni Haber
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesinin ardından gözler Gül'ün türbanlı eşi Hayrünisa Gül'e çevrildi.

AİHM'DE TÜRKİYE ALEYHİNE DAVA AÇMIŞTI

Hayrünisa Gül, başörtüsü yüzünden okula kaydının yapılmaması işlemi nedeniyle AİHM'de Türkiye aleyhine dava açmıştı.

Hayrünisa Gül, lise ikinci sınıftayken evlendiği için öğrenimine ara vermiş, ancak daha sonra önce liseyi dışarıdan bitirmiş, ardından da üniversite sınavına girmiş. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazanan Hayrünisa Gül, 8 Eylül 1998'de kayıt yaptırmak istediğinde türban engeli ile karşılaşmış. Türbanlı fotoğrafını verdiği için kaydı yapılmayan Hayrünisa Gül, önce bu işlemin iptali için Danıştay'da dava açmış, sonuç alamayınca, AİHM'ye başvurmuş.


ABDULLAH GÜL VE HARÜNİSA GÜL FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Hayrünisa Gül, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) 'türban davası' için, ''Türkiye o kadar demokrat bir ülke ki, başbakanın eşi bile dava açıp, eşine karşı hakkını arayabiliyor. Türkiye bunu dışarıda prestiji için kullanabilir'' demişti.

Ancak 2004 yılında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, eşi Hayrünisa Gül'ün, başörtüsü yüzünden okula kaydının yapılmaması işlemi nedeniyle Türkiye aleyhine AİHM'de açtığı davayı geri çektiğini açıklamıştı. Hayrünisa Gül de, başvurusunun 'siyasi istismar' konusu olduğundan yakınarak, geri çekmeyi uygun gördüğünü dile getirmişti.

AŞK EVLİLİĞİ

Başbakan Abdullah Gül ile eşi Hayrunisa Gül'ün evliliği tam anlamıyla bir aşk evliliği olduğu söyleniyor. Hayrunisa Hanım, Çemberlitaş Kız Lisesi'nde öğrenciydi.

Abdullah Gül ise Sakarya'da Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde asistandı. Kader, Gül ile Hayrunisa Hanım'ı memleketleri Kayseri'de bir akraba düğününde karşılaştırdı. Gül'ün halasının kızı ile Hayrunisa Hanım'ın teyzesinin oğlunun düğünüydü. İki genç bir görüşte birbirlerinden hoşlandılar. Aileler birbirini tanıyordu. İki aile arasında nişan yapıldı. 1 yıl kadar nişanlı kalan Gül ve Hayrunisa Hanım 21 Ağustos 1980 günü sade bir nikah töreniyle dünya evine girdiler.