kapat
07.02.2002
 SON DAKİKA
 EDİTÖR
 YAZARLAR
 HABER İNDEKS
banner
 EKONOMİ
 FİNANS
 MARKET
banner
 TÜRKİYE
 DÜNYA
 POLİTİKA
 SPOR
 GALOP
 MAGAZİN
 SAĞLIK
 KAMPUS
 HYDEPARK
 İNANÇ
 ANKETLER
 ŞAMDAN
 DİYET
 TATLILAR
 CİNSELLİK
 PAZAR SABAH
 KİTAP
 SİNEMA
 SANAT
 RENKLER
 GURME
 TARİH
 SUNNY
 HİGH-TECH
 YAT&TEKNE
 NET YORUM
 NET GÜNDEM
 MELODİ
 ASTROLOJİ
 SARI SAYFA
 METEO
 TRAFİK
 ŞANS&OYUN
 ACİL TEL
 KÜNYE
 WEB REKLAM
 ARŞİV
 

Nargile de sağlığa zararlı

Eskiden daha çok orta ve üzeri yaştaki erkelerin rağbet gösterdikleri nargile, bugünün gençleri arasında da yaygınlaşmaya başladı.
Ancak, nargilenin de insan sağlığı açısından sigara kadar zararlı olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, tütünün kanserojen madde içerdiğini, bu nedenle nargilenin de sağlık açısından bu paralelde göz ardı edilmemesini istiyorlar. Sigaranın yol açtığı, üst ve alt solunum yolları hastalıklarının nargile içenler için de geçerli olduğunun altını çizen uzmanlar, gençlere nargileden uzak durmalarını öneriyorlar.

Renkler sağlığı etkiliyor
Bilimsel bulgular, renklerin insan sağlığını etkilediğini ortaya koydu. Araştırmalarda, renklerin kanseri önleyen, kolesterolü azaltan hatta Alzheimer hastalığının gelişimini önleyen kimyasal maddeleri temsil ettiği saptandı. Domatese kırmızı rengini veren "Iycopene" maddesinin prostat kanseri riskini azalttığı, ıspanak gibi koyu yeşil sebzelerde bulunan "lutein"in ise göz hastalıklarına iyi geldiğinin altı çiziliyor.

Gleevec kanserlilerin umudu
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi 'Gleevec' adlı ilacı, mide ve bağırsak kanserlerinin tedavisi için onayladı. Novartis firması, ilacı mide ve bağırsakla ilgili temel doku kanser tümörleri olan hastalar için de pazarlayacak. Temel doku mide ve bağırsak kanserlerinin Amerika'da yılda 5 bin kişide görüldüğü belirtildi. Gleevec ile ilgili 147 denek üzerinde yapılan araştırmada, 56 denekte urların yüzde 50 veya daha fazla küçüldüğü gözlendi. Gleevec, ilk kez miyeloid lösemi (kan kanseri) hastaları için onaylanmıştı.

savassuzal@aol.com

Savaş SÜZAL<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap

Copyright © 2002, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır