kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
24 Nisan 2009, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

'Enerji güvenliği bizim için mihenk taşı'

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
23.04.2009
Aşkabat'ta düzenlenen Enerji Zirvesi, küresel beyin fırtınasına sahne oldu. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, açılış konuşmasında kriz ortamında enerji güvenliğine dikkat çekti Enerji Bakanı Güler de dünya petrol ve doğalgaz kaynaklarının yüzde 70'inin Türkiye'nin çevresindeki ülkelerde bulunduğunu belirterek, "Samsun-Ceyhan'ı güçlü biçimde destekliyoruz" dedi ..
"Güvenilir ve İstikrarlı Enerji'nin Sürdürülebilir Kalkınma ve Uluslararası İşbirliği'ndeki Rolü" konulu konferans, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta başladı. BM, AB, AGİT, BDT, Şangay İşbirliği Örgütü, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üst düzey yöneticilerinin yanı sıra Chevron, OMV, Honeywell gibi şirketlerin temsilcileri ve 21 ülkeden Başbakan ve bakan düzeyinde katılımın olduğu zirvede, enerji güvenliği konusu öne çıktı. Konferansın açılışını Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov yaptı. Konferansta Türkiye'yi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler temsil etti. Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da Enerji Zirvesi'ni izledi ve ikili temaslarda bulundu.

GÜVENCEYİZ
Üç bin davetlinin tıklım tıklım doldurduğu Rukhiyet Sarayı'nda açılış oturumu gerçekleştirilen Enerji Zirvesi'nde Türkmen Devlet Başkanı Berdimuhammedov, uluslararası aktörlere ülkesinin enerji konusunda bir istikrar ve güvenlik garantisi sunduğu mesajını verdi. Devlet Başkanı Berdimuhammedov, şöyle dedi: "Aşkabat'ta enerji alanında iki günlük küresel beyin fırtınasına ev sahipliği yapacağız. Bu üst düzey toplantı, sürdürülebilir ve güvenilir enerji açısından tarihi bir fırsat. Küresel kriz ortamında enerji güvenliği önemini iyice artırdı. Enerji konusunda Türkmenistan'da güçlü bir istikrar ve güvenlik garantisi var. Zaten enerji güvenliği bizim için mihenk taşı."