kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
24 Nisan 2009, Cuma
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Çizerler
Sabah Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Buzz
 
24 Saat
24 Saat
SEVİLAY YÜKSELİR
SEVİLAY yazıyor

Trump Towers'ta neler oluyor?

Geçtiğimiz pazartesi. Hani şu Çankaya Köşkü'ndeki, "Eğitim her engeli aşar" kampanyasına katılmak için Ankara'ya gittiğim gün. Bizim Esra aradı. Dedi ki; "Sevilay Hanım. İsmini açıklamak istemeyen bir beyefendi size bir faks yolladı. Bu faksın çok önemli olduğunu ve muhakkak size ulaştırmam gerektiğini söyledi. Ne yapayım?" Faksta yazılanların benim ilgi alanıma girdiğini de aktarınca, "Hemen yolla Ankara büroya" dedim Esra'ya.
Mevzu Trump Towers'mış meğerse... Hani şu dünyaca ünlü gayrimenkul devlerinden biri olan Donald Trump'ın, Doğan Grubu ve Taşyapı ile Mecidiyeköy'ün göbeğinde ortaklaşa başlattıkları proje. Zemin katından 144 metreye varan yüksekliğe sahip 39 katlı çift kule. Her bir dairenin milyon dolarla telaffuz edildiği gökdelenler.
Ankara ofiste çok rahat bir çalışma ortamım olmadığı için, "Acaba gelen ihbar mektubunda yazılanlar doğru mudur?" diye araştırma yapma fırsatı bulamamıştım. O nedenle istihbaratın doğru olup olmadığının teyidini alma işini İstanbul'a gelince halletmek durumunda kaldım.
Bir de önümüzdeki ay Donald Trump'ın güzeller güzeli kızı Ivana Trump'ın İstanbul'a gelerek satış için düğmeye basacağını öğrenince söz konusu mektubun derinliklerine inmek elzem oldu benim için. Ve hemen Büyükşehir'deki haber kaynaklarıma ulaşarak, Trump ile ilgili iddiaların doğruluğunu araştırdım.
Yanılmadığımı, doğru bir haber peşinde olduğumu ve hatta bana gelen ihbar mektubundaki tüm bilgilerin bire bir örtüştüğünü öğrenince de, son derece düzgün bir kalemden çıktığına inandığım bu mektubu sizlerle paylaşmaya karar verdim. İşte, yapımcılığını son yılların en popüler inşaat firması Taşyapı'nın üstlendiği ve başrol için Azeri milyarder Mübariz Mansimov'un kullanıldığı Trump Towers için çevrilen son filmin perde arkası:
"Trump Towers projesi imzalanan anlaşma gereği zor durumda. Ofis kullanımına dönülmesinden sonra otopark alanlarının eski duruma göre inşa edilmesinden dolayı imar mevzuatına göre bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne baskı yapılarak yeni avan proje onaylatılmaya çalışılıyor.
Bu projede her türlü imkân verilmesine rağmen Doğan Holding ve ortakları tarafından daha fazlası isteniyor. Bilindiği üzere 22 dönümlük arazide imar planlarındaki spor ve okul alanları kaldırılarak 260 bin metrekarelik inşaat izni verilmişti. Bölgenin bütün dengelerini altüst eden projede Doğan Holding baskılarla daha fazla kazanımlar kazanmaya çalışıyor.
Projenin onayını müteakip, neredeyse kaba inşaatı biten, projede olmayan ofis bloku için avan proje tadili Büyükşehir İmar Müdürlüğü'nde tasdik bekliyor. Eğer inşaata hiç başlamamışken tadilat istenseydi onayı mümkündü. Ancak inşaatı biten projede yapılmak istenen tadilat imar yönetmeliğine, otopark yönetmeliğine aykırıdır. Trump'a verilen sözler imar planı onayı ile olabilecekken, kâğıt üzerinde tutturulmaya çalışılmaktadır. Trump tanıtımında ofis blokundan bahsedildi, ancak projenin resmi konumu residence+konut+çarşıdır. İşi resmiyete kavuşturmak için ilginç bir yönteme başvurdular. Yeterli olmayan otopark katları için, sığınak ve ortak alanları kâğıt üzerinde otoparka dönüştürerek Büyükşehir İmar Müdürlüğü'nden onaylatmaya çalışıyorlar. Baskı aracı olarak da Büyükşehir Belediyesi ile her zaman arası iyi olan Taşyapı İnşaat'ı kullanıyorlar.
Sormak lazım. Kaba inşaatı biten ve bu aşamada tadilat projesi onaylatılmak istenen inşaat hangi projeye göre yapılıyor? Bu güne kadar kâğıt üzerindeki projesine aykırı süren inşaatta İBB ve Şişli Belediyesi bu usulsüzlük ile ilgili nasıl bir işlem yaptı?
Tadilat projesi henüz onaylanmayan bu inşaatın kabası bittiğine göre bu durum binanın ruhsat projesine aykırı yapıldığının kabulü değil midir? Kaba inşaatı bitmiş projede neyin projesi onaylatılmak isteniyor? Ruhsat projesine aykırı olan bu hususları onaylamak suç değil midir?"


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Ayrıntılar için lütfen tıklayın