kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
11 Şubat 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça'ya (ortada) Fahri Doktora beratını İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin verdi.

İTÜ, Yavaşça'ya Fahri Doktora unvanı verdi

SERDAR CANİPEK - SABAH
10.02.2009
2008 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça'ya dün İstanbul Teknik Üniversitesi de Fahri Doktora unvanı takdim etti..
Aralık ayında yazar Yaşar Kemal, mimar Turgut Cansever'le birlikte 2008 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü verilen Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça'yı yıllarca çalıştığı İstanbul Teknik Ünivesitesi de (İTÜ) onurlandırdı. İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde dün düzenlenen Fahri Doktora ve 2008-2009 Akademik Yılı Doktora ve Sanatta Yeterlik Diploma Töreni'nde Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça'ya Fahri Doktora unvanı verildi. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nın kurucu üyeleri arasında olması, kuruculuğuyla birlikte sanat ve bilimin ilerlemesine, çalışmalarıyla ise yurt kalkınmasında ülkenin sosyal, kültürel ve sanatsal alanda gelişmesine katkıda bulunması nedeniyle verilen Fahri Doktora beratını Yavaşça'ya, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin takdim etti.

20 YILLIK HİZMET
Şahin, beratı vermeden önce Yavaşça'ya cübbesini de giydirdi. Yavaşça kendisine Fahri Doktora unvanı verilmesiyle ilgili olarak "Okulda 20 yıldır verdiğim hizmetler dolayısıyla, geçmişteki hizmetlerim nazari itibara alınarak bu Fahri Doktora unvanını verdiler. Çok teşekkür ediyorum" dedi. Fahri Doktora unvanı verilen diğer bilim insanı da Prof. Dr. Mesut Savcı oldu. Savcı'ya Ulusal Gemi Mühendisliği eğitimi ve yapım teknolojisinin gelişmesine, tersane ve Loyd çalışmaları ile bu teknolojinin uluslararası saygınlık kazanarak yurtdışına açılmasına katkıları nedeniyle Fahri Doktora beratı sunuldu. Doç. Dr. Cemsinen Deliduman ile Doç. Dr. İsmail Koyuncu da törende TÜBİTAK Teşvik Ödülü aldı.