kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Aralık 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Tartışmalı rapor yok sayıldı

AA
Giriş Saati : 16.12.2008 16:50
Güncelleme : 16.12.2008 22:18
Yeni Haber
Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yazar Hüseyin Üzmez'in ''çocuğun cinsel istismarı'' suçundan yargılandığı davada mağdur çocuk B.Ç. hakkında yeniden Adli Tıp raporu düzenlenmesini kararlaştırdı.

Davanın bugünkü duruşmasında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) adına davaya katılan avukat Selma Ergüner Akalan ile Bursa Barosunca B.Ç'yi temsil etmek üzere görevlendirilen avukat Rezzan Alyanak'ın yerine ''yetki belgesi'' ile duruşmada hazır bulunan Avukat Nevin Canbaz, B.Ç. hakkında daha önce görüşünü bildiren Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu'nun raporunda çocuk psikoloğunun imzasının olmaması nedeniyle raporun ''yok'' hükmünde sayılması inancında olduklarını belirtti.

Uludağ Üniversitesinden (UÜ) verilen raporun da Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''çocukların cinsel istismarı'' suçunu kapsayan 103. maddesinin ''Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde 15 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur'' hükmünü kapsayan 6. fıkrası açısından eksik olduğunu öne süren iki avukat, yeniden rapor alınmasını talep etti.

Cumhuriyet Savcısı Abdüllatif Yüksel de mütalaasında, mağdur B.Ç'nin kendisine karşı işlendiği iddia edilen cinsel saldırı nedeniyle ruh sağlığının TCK'nin 103/6. maddesinde tanımı yapıldığı şekilde, bozulup bozulmadığı yönünde Adli Tıp Genel Kurulu'ndan rapor aldırılmasını istedi.
Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, ''Mağdur B.Ç'nin, sanık Hüseyin Üzmez tarafından kendisine karşı işlendiği iddia olunan fiilden dolayı TCK'nin 103/6. maddesi açısından beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığı yönünde Adli Tıp Genel Kurulu'na gönderilerek, bu yönde rapor aldırılmasına'' karar verdi.

TUTUKLAMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Bursa'nın Mudanya ilçesinde 26 Nisanda düzenlenen operasyon kapsamında ''çocuğun cinsel istismarı'' suçundan haklarında dava açılan yazar Hüseyin Üzmez ve mağdur çocuğun annesi Livaze Ç'nin yargılanmasına devam edildi.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, ikinci duruşmada tahliye edilen tutuksuz sanıklar Hüseyin Üzmez (76) ve Livaze Ç. (36) katıldı.

Mağdur çocuğun katılmadığı duruşmada, B.Ç'nin babası Bekir Ç. ile Bursa Barosunca mağdur çocuk için atanan avukat Rezzan Alyanak'ın yerine Nevin Canbaz, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunu (SHÇEK) temsilen Muhakemat Müdürlüğü avukatı Selma Ergüner Akalan, Hüseyin Üzmez'in avukatları Emir Ali Kavu, Bülent Demir ve Bayram Sabah hazır bulundu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyesi Canan Şener, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) üyeleri Harika Levent, Şerife Arıcı Yıldız, Sinem Şimşek, Sibel Uğuz, ATAK Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özlem Demir duruşmaya müdahil olmak istediklerini belirten dilekçelerini mahkeme heyetine sundu.

Mahkeme heyeti başkanı Kadir Ünal, duruşmanın başında, mağdur B.Ç'nin İnegöl Devlet Hastanesinde doğduğuna ilişkin protokol defterinin onaylı örneğinin mahkemeye ulaştığını ve dava dosyasına konulduğunu, ayrıca bu konuda Bursa Devlet Hastanesinden istenen ve ''şahsın genel görünümüne ve beden yapısına göre yaşının nüfus kaydına uygun olduğunu'' bildiren raporun da evraka eklendiğini bildirdi.

Avukatlar Nevin Canbaz ve Selma Ergüner Akalan, Adli Tıp 6. İhtisas Kurulunun raporunda çocuk psikoloğunun olmaması nedeniyle raporun ''yok'' sayılmasını, Uludağ Üniversitesinden verilen raporun da eksik olması nedeniyle yeniden rapor alınmasını talep etti.

Canbaz, ayrıca, TCK'nin 109. maddesi açısından ek iddianame düzenlenmesi ve sanıkların tutuklanmasını istedi.

Cumhuriyet Savcısı Abdüllatif Yüksel, mütalaasında, mağdur B.Ç'nin kendisine karşı işlendiği iddia edilen cinsel saldırı nedeniyle ruh sağlığının TCK'nin 103/6. maddesinde tanımı yapıldığı şekilde bozulup bozulmadığı yönünde Adli Tıp Genel Kurulundan rapor aldırılmasını istedi.
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sağlık Uygulama Araştırma Müdürlüğünün medyada kendi raporlarına atıfta bulunularak yayınlar yapıldığını, bu haberlerin medyada yer alış biçimi itibarıyla mağdur ve benzeri durumdaki çocuklara zarar verebileceği gerekçesiyle yayın yasağı konulması yönünde talepte bulunduğunu anımsatan Yüksel, talebin reddedilmesini istedi.Savcı Yüksel, avukat Nevin Canbaz'ın sanıkların tutuklanması yönündeki isteminin de reddedilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, B.Ç'nin sanık Hüseyin Üzmez tarafından kendisine karşı işlendiği iddia olunan fiilden dolayı TCK'nin 103/6. maddesi açısından beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığı yönünde Adli Tıp Genel Kuruluna gönderilerek bu yönde rapor alınması karar verdi.
Davaya müdahil olma yönünde talepte bulunan CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Canan Şener ve TÜBAKKOM üyeleri, ATAK Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özlem Demir'in taleplerinin reddini kararlaştıran mahkeme heyeti, SHÇEK'in müdahil olma talebini ise kabul etti.

B.Ç'nin avukatı Nevin Canbaz'ın ek iddianame düzenlenmesi yönündeki talebinin değerlendirilmesi için de sanıkların eylemlerinin TCK'nin 109. maddesi açısından ek iddianame düzenlenip düzenlenmeyeceği konusunda dosyanın cumhuriyet savcısına bırakılmasına (tevdi edilmesine) karar verdi.

Her iki sanık hakkındaki tutuklama talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Mahkeme başkanı Kadir Ünal, sanıklar Hüseyin Üzmez ve Livaze Ç'ye bir sonraki duruşmada hazır bulunmaları yönünde uyarıda bulundu.

Ünal, sanıkların duruşmaya katılmamaları halinde haklarında yakalama müzekkeresi çıkarılacağını söyledi.Duruşma, eksik evrakın tamamlanması için ertelendi.


''KIZIM İÇİN AĞLADIM''

Duruşmaya basın mensuplarının yanı sıra vatandaşlar yoğun ilgigösterdi.
Sanık Livaze Ç, eşi Bekir Ç. ile birlikte duruşma sonunda Bursa Adliye Sarayından güçlükle çıkabildi.

Livaze Ç, çıkışta gazetecilerin ''Duruşmada gözyaşlarınızı tutamadığınız gözlendi. Neden?'' sorusu üzerine ''Sadece kızım için ağladım. Mahkemem sürüyor. Sonuçlanana kadar konuşmak istemiyorum. Kimseden şikayetçi değilim'' dedi.Çift, taksiyle adliyeden ayrıldı. Yazar Hüseyin Üzmez ise avukatlarıyla adliyenin arka kapısından çıktı.