kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Aralık 2008, Salı
Sabah
 
Haberler Spor Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Magazin Sağlık Televizyon Yazarlar Kültür Sanat
 
24 Saat
24 Saat
EMRE GÜLER 11 yaşındaki Emre Güler, böbrek nakli sayesinde hayata dönen miniklerden.

'Organ mafyası hurafeleri diyaliz merkezlerinin işi'!

ESRA TÜZÜN
ESRA TÜZÜN
15.12.2008
Organ kaçakçılığına ilişkin medyada çıkan haberlerin diyaliz merkezlerinin uydurduğu hurafeler olduğunu belirten Dr. Yücetin: Diyaliz merkezleri rekabet içinde biz ise uzun ömür için böbrek nakli yapmak istiyoruz..
Medical Park Antalya Hastanesi Kompleksi Organ Nakli Bölümü'nden Organ Nakli Koordinatörü Dr. Levent Yücetin, organ nakli kaçakçığılına ilişkin yapılan birçok haberin birer hurafeden ve şehir efsanesinden ibaret olduğunu dile getirdi. Bu tür haberleri ciddiye almamak gerektiğini belirten Yücetin, organ nakli kaçakçılığı ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

ÖMÜR ÜÇ KAT UZUYOR
* Sizce Türkiye'de organ nakli kaçakçılığı var mı? İnsanlar gerçekten organları için kaçırılıp, öldürülüyor mu?
Ben, bu söylentilerin çoğunun birer şehir efsanesinden ibaret olduğuna inanıyorum. Bunların, organ nakillerinin önünün kesilmesi için özel olarak ortaya atıldıklarını düşünüyorum. Belki benimki kötü niyetli bir düşünce ama bence birileri bu söylentileri özellikle planlıyor ve bilerek ortaya atıyor.

* Bu tür söylentiler çıkarmak kimlerin işine yarar ki?
Bu bir gelir kapısı. Türkiye'de 500-600 tane diyaliz merkezi var. Bunlar da kendi aralarında büyük bir rekabet içinde. n0 bin tane de böbrek hastası var. Bizim amacımız; bu hastaların yarıya yakınının organ nakli ile sağlıklarına kavuşmasını sağlamak. Çünkü organ nakli olan hastaların ömürleri, diyalizle hayatlarını sürdüren hastalara oranla tam üç kat daha uzun oluyor. Bizim organ naklini artırmak için gösterdiğimiz çaba, diyaliz merkezlerinin hiç işine yaramıyor. 3-9 Kasım tarihleri arası, her yıl Organ Nakli Haftası olarak kutlanmaktadır. Dikkat ederseniz; bu haftadan önce her zaman organ nakli kaçakçılığına ilişkin bazı haberlerin ortaya atıldığını fark edersiniz. Bu haberlerin çok saçma olduğunu işin uzmanları rahatlıkla anlayabiliyor. Öte yandan, yeterince teknik bilgisi olmayan insanlar bu tür haberlere çok kolay bir şekilde inanabiliyor.

HİKAYELER UYDURMA!
* En son Kars'ta karnı kesilip organları alınan bir kişinin organ kaçakçıları tarafından öldürülmüş olabileceği öne sürüldü. Sonra, bu haberin asılsız olduğu anlaşıldı. Böyle olaylar gerçekten yaşanıyor mu?
Bu haber, Organ Nakli Haftası'ndan önce ortaya atılan haberlerden yalnızca biriydi. Şunu bilin ki; biz Türkiye'nin Doğusu'ndan uygun organı bulup onu Antalya'da organ nakli yapan bir merkeze ulaştırmak için bile büyük çabalar harcıyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın tüm uçakları seferber olsa bile, bu organın yerine zamanında yetişmesi mümkün olmayabilir. Hal böyleyken, neden Kars'ta yaşayan birinin organları çalınsın ki? Buna inanmak mümkün değildi zaten! Sonradan yalan olduğu anlaşıldı ama yine de insanların kafası karışmış oldu.
Haberin fotoğrafları