kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
15 Aralık 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Maradona da Google'ı susturmak istiyor

Giriş Saati : 07.12.2008 11:22
Ünlü Arjantin futbolcu Diego Maradona'nın Google ve Yahoo'nun yerel yayınlarında hakkındaki haberlerin yasaklanması için yasal işlemleri yaptığına dikkat çekilirken 2008 yılında ilk defa dünyada tutuklu internet gazetecilerinin sayısının diğer medya kollarındakilerini geçtiği vurgulandı.

Bu çerçevede Türkiye'nin YouTube ve diğer yasaklara işaret eden gazete, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in uyarıldığını da yazdı.

İngiltere'de Pazar günlerinde yayınlanan The Sunday Times gazetesi, Diego Maradona'nın, Google ve Yahoo'nun yerel yayınlarında kendisine ilişkin haberlerin yasaklanması amacıyla yaptığı yasal girişimleri ayrıntılı bir biçimde aktardı.

Bunun sonucunda yerel Yahoo'ya girenlerin Maradona ile ilgili bilgilerin yayınlanmasının "mahkeme kararı" ile geçici olarak durdurulduğuna ilişkin bir uyarı ile karşıladıklarını kaydeden gazete, Google'nin ise, henüz Maradona aramalarını bloke etmediğini, yargıya yaptığı itiraz sonucunu beklediğini belirtti.

Google Arjantin sözcüsünün, Maradona'nın davasını "tamamiyle mantıksız" ve "saçma" olarak nitelendirdiğini de bildiren gazete, Maradona'nın çabalarında Arjantin'in tanınmış bir yargıcı Maria Servini de Cubria'nın desteğini sağladığını da belirtti.

The Sunday Times, internet yayınlarına dünya çapında giderek artan müdahalelerine işaret ederken de merkezi New York'ta olan Gazetecileri Koruma Komitesi'nin, birkaç gün önce 2008 yılında ilk defa dünyada cezaevindeki blogcular ve online gazetecilerinin sayısının diğer medya kollarındakilerini geçtiğini açıkladığına dikkat çekerek "1 Aralık itibariyle cezaevinde bulunan 125 gazeteciden 56'sı, onlinede çalışıyordu" diye yazdı.


TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELER

Bu arada, Batılı demokrasilere yanaşan ülkelerin bile internetten kuşku duymaktan vazgeçemediğini belirten gazete, "Türkiye'de geçen ay İngiliz İşçi Partisi milletvekili Richard Howitt, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'i, son dönemde YouTube ve yüzlerce siteye getirilen yasakların AB üyeliği çabalarını baltalayabileceği yönünde uyardı" diye yazdı.

İngiliz gazetesi, çeşitli ülkelerde cezaevindeki internet gazetecilerine ilişkin bilgi verdiği haberinde ayrıca Türkiye'nin, İngiliz ateist Richard Dawkins'in sitesini bloke ettiğine de dikkat çekti.

(ANKA)