kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Temmuz 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

YÖK, rektör aday adaylarıyla görüşüyor

Yeni Haber
Yeni kurulan üniversitelerin rektör aday adayları YÖK'te mülakata alınıyor.YÖK, yeni kurulan 23 üniversitenin rektör aday adayları ile mülakata dün başladı. Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Bitlis Eren, Hakkari ve Siirt üniversitelerinin aday adaylarıyla dün görüşen YÖK üyeleri, bugün de Tunceli, Kilis 7 Aralık ve Mardin Artuklu üniversitelerinin aday adaylarını mülakata alıyor.

Rektör aday adaylarının başvurusu sırasında doldurmaları istenen formda adaylardan kişisel bilgilerini, akademik öz geçmişlerini, idari
görevlerini, yabancı dil bilgilerini, yayınlarını ve uluslararası çalışmalarını girmeleri istenmişti. Adaylara ayrıca, ''Rektör Adaylığına Yönelik Bilgiler'' bölümünde, ''Sizi rektör adayı olmaya sevk eden temel nedenleri belirtiniz?'', ''Şimdiye kadar yapmış olduğunuz çalışmalar içerisinden rektör adayı olarak potansiyelinizi ve vizyonunuzu ortaya koyacağını düşündüğünüz en çok 3 çalışmayı belirtiniz ve çalışmaların amacı ve kapsamı hakkında özet bilgi veriniz'', ''Başvuru yaptığınız üniversite ve il ile ilgili olarak öngördüğünüz proje veya tasarılar varsa bunlardan ikisini amacı ve kapsamı ile birlikte tanıtınız'', ''Başvurduğunuz rektörlük göreviyle ilgili misyonunuzun ne olacağını belirtiniz'' şeklinde sorular yöneltilmişti.

MÜLAKAT TAKVİMİ

Yeni kurulan 23 üniversiteye rektör atamaları, 5772 sayılı ''Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' hükümlerine göre yapılacak.

Yeni kurulan devlet üniversitelerine rektör atamasını düzenleyen yasaya göre, YÖK Genel Kurulu, yeni kurulan üniversitelere rektör aday adayı olarak başvuran profesörler arasından seçeceği 3 adayı Cumhurbaşkanına sunacak. Cumhurbaşkanı, bunlardan birini rektör olarak atayacak.

YÖK, 23 üniversitenin toplam 523 rektör adayı ile yapacağı mülakatın takvimi ve aday adaylarının sayıları şöyle:
-28 Temmuz: Ağrı İbrahim Çeçen (5 aday), Ardahan (10 aday), Bitlis Eren (8 aday), Hakkari (3 aday), Siirt (10 aday)
-29 Temmuz: Tunceli (17 aday), Kilis 7 Aralık (17 aday), Mardin Artuklu
(15 aday)
-30 Temmuz: Artvin Çoruh (18 aday), Kırklareli (34 aday)
-31 Temmuz: Iğdır (16 aday), Çankırı Karatekin (35 aday)
-1 Ağustos: Muş Alparslan (13 aday), Nevşehir (40 aday)
-4 Ağustos: Bayburt (24 aday), Gümüşhane (26 aday)
-5 Ağustos: Batman (14 aday), Osmaniye Korkut Ata (39 aday)
-6 Ağustos: Bingöl (8 aday), Karamanoğlu Mehmetbey (44 aday)
-7 Ağustos: Yalova (74 aday)
-8 Ağustos: Şırnak (7 aday), Bartın (46 aday).

AA