kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Temmuz 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Dünya basını saldırıyı "adi ve iğrenç" diye nitelendirdi.

Saldırıya lanet Türkiye'ye destek

ANKA / AA
İstanbul'da 17 kişinin öldüğü bombalı saldırıyı kınayan dünya, terörle mücadelede Türkiye'ye destek verdi..
İLİŞKİLİ HABERLER
Saldırıya lanet Türkiye'ye destek
Avrupa, İstanbul'da meydana gelen ve 17 kişinin ölümüne yol açan terörist saldırıyı lanetledi. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Amadeu Altafaj, "İstanbul Güngören'de düzenlenen bombalı saldırıyı en güçlü ifadelerle kınıyoruz ve Türkiye'ye terörle mücadelede destek verdiğimizi bildirmek istiyoruz" dedi. AB Dönem Başkanı Fransa ise, "AB, terörün her türlüsüne karşı ve terör ile mücadelede Türkiye'nın yanında" diye konuştu. AB Komisyonu ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da patlamaları kınadı. Solana, "İstanbul'da dün düzenlenen iğrenç bombalı saldırının mümkün olduğunca çok insan öldürmek amacıyla tasarlandığının açık olduğuna" dikkat çekti. Türk halkının ve Türkiye'nin terörle mücadelesinin yanında olduğunu vurgulayan AB Komisyonu, kurbanların ailelerine başsağlığı diledi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Lluis Maria de Puig de, mesajında, dünyada hiçbir nedenin böyle iğrenç bir eylemi haklı çıkaramayacağını kaydetti. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis de, "Bombalı saldırılar, kalabalık bir caddeden geçen masum insanları hedef alan, kör ve planlı terör eylemidir" ifadesini kullandı. Patlamayla ilgili diğer tepkiler ise şöyle:*CENAZE TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

* BM Genel Sekreteri Ban Kİ-Mun: BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un, saldırıyı şiddetle kınayarak, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilediği, yaralananlara ise geçmiş olsun dileklerini gönderdiği belirtildi.

* NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer: "Bu korkunç terör saldırısı kasten ve vahşi bir biçimde sivilleri hedef almıştır. Müttefikler adına, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve patlamada yaralananlara ise geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

* İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano: "Hadiseyi kesin bir üslupla kınadığımı belirtiyor; Türkiye'nin AB'yle yakınlaşma süreci de dahil demokratik gelişme ve ilerleme hamlelerini gerçekleştirebilmesini diliyorum."

* Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev: "Masum insanların ölümüne ve acı çekmelerine sebep olan bu vahşice terör saldırılarını şiddetle kınıyor, zati alilerinize, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm Türk milletine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilerim."

* Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier: "Terörün bu kör fiilini şiddetle kınıyorum. Almanya, bu zor zamanda Türkiye'nin ve Türk insanının yanındadır. "

* ABD Büyükelçiliği: "Teröre karşı mücadelede müttefikimiz Türkiye'yi desteklemeyi sürdürüyoruz" ifadelerine yer verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, İstanbul'da meydana gelen bombalı saldırıları sert bir dille kınadığını açıkladı.

* İran Dışişleri Bakanlığı: İran, İstanbul'daki saldırıları kınayarak, Türk milletinin acısını paylaştığını bildirdi. Açıklamada, "Çok sayıda masum insanın ölmesine neden olan saldırıları şiddetle kınıyoruz" ifadesi kullanıldı. Ayrıca İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, İspanya'da Zapatero hükümeti, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da saldırıyı kınadı.
Haberin fotoğrafları