kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Tartışmalı soru sayısı 5'e çıktı

Nergis DEMİRKAYA SABAH
ÖSS'de Fizik, Tarih ve Türkçe bölümlerindeki birer sorunun yanında Coğrafya testinde de iki sorunun hata içerdiği iddia edildi..
Öğrenci Seçme Sınavı'nda yöneltilen sorularla ilgili tartışmalar sürüyor. Fizik, Tarih ve Türkçe testlerinde üç sorunun yanlış olduğu iddiasının ardından Celal Aydın Dershaneleri Coğrafya Bölüm Başkanı Mehmet Baran Aydın da Sosyal Bilgiler 1 ve 2 testlerinde iki sorunun hatalı olduğunu öne sürdü. Baran'ın verdiği bilgiye göre, Sosyal Bilgiler 1 testinin 16'ncı sorusunda ekvatoral bölgede görülen ve birbirini doğuran olaylar için verilen seçeneklerde yanlış ifadeler var. Doğru yanıt olarak verilen "Çizgisel hız kutuplara göre fazladır" ifadesi verilmiş, ancak bu fizik dersinin konusu. Coğrafya müfredatında böyle bir ifade yok. Dünyanın kendi etrafındaki hızından bahsediliyor ama anlaşılmıyor. Sorunun iptal edilmesi isteniyor. Sosyal Bilimler 2 testi 14'üncü soruda ise hem ekvatora hem de başlangıç meridyenine göre farklı yarımkürelerde yer alan ülkeler soruluyor. Doğru seçenek Finlandiya ve Brezilya olarak verilmiş. Finlandiya'nın bütün toprakları Kuzey Yarımküre'de ancak, Brezilya'nın her iki yarım kürede de toprakları var. Bu sorunun da iptali isteniyor.

ÖSYM: İPTAL EDİLİR
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan hatalı sorular konusunda hafta boyunca da öğrenci, öğretmen, okullar ve dershanelerden gelen başvuruları kabul edeceklerini söyledi. Yarımağan, "Gelen bütün başvuruları biriktirir, gelecek hafta ilgili komisyonlarca toplu olarak incelenmesini sağlarız. Hatalı olduğu tespit edilen soru iptal edilir" dedi. Her yıl ÖSS'de başkasının yerine giren veya kopya çekme girişiminde bulunan kişilerin Doğu illerinden çıkması dikkat çekti. Kural dışı iş yapmaya başvuran, bunu seven insan sayısının ÖSS'de de arttığını söyleyen Yarımağan, "Mardin'de 150 kişi gözaltına alınmış. Bu kabul edilemez. Urfa ve Diyarbakır'da da yine benzer olaylar olmuş" dedi.