kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

"Fırsat çıkarsa Erdemir'in tümünü almayı da isteriz"

Rahim AK-Mahmut SANCAK EKONOMİ
Arcelor-Mittal, Erdemir'deki hisse payını % 24.9'a çıkardı. Şirketin patronu Oyak % 49 ile hâkimiyetini korurken çelik devinden "Fırsat çıkarsa tamamı için istekliyiz" açıklaması geldi..
İLİŞKİLİ HABERLER
"Fırsat çıkarsa Erdemir'in tümünü almayı da isteriz"
Dünya çelik piyasasının en büyük üreticisi Arcelor-Mittal, Erdemir'deki payını yüzde 13.68'den yüzde 24.9'a çakırdı. Arcelor Mittal'in payının artması bir anlamda Erdemir kontrol hisselerinin almak için atılan önemli bir adım olarak yorumlandı. Üstelik bu Mittal'e Erdemir yönetimine 2 üye sokabilme imkânı da tanıyan bir hamle oldu.

ÇAĞRI ŞARTI ÇIKSIN İSTENMEDİ
Arcelor-Mittal'in Kurumsal İletişim Departmanı'ndan yapılan açıklamada "Erdemir'i satın alma yönünde bir ortam şu an yok. Ancak imkân doğarsa istekliyiz" denildi. Mittal, 2006'da en büyük rakibi olan çelik devi Arcelor'u de satın alırken borsadan hisselerini toplayarak çoğunluğu ele geçirmişti. Arcelor-Mittal'in yetkilileri yönetime üye sokma niyetlerinin olmadığını ifade ederken, satın almada yüzde 25'in altında kalma sebeplerini ise çağrı gibi zorunluluklarla karşılaşmama isteği ile açıkladılar. Arcelor Mittal yetkilileri Erdemir hisselerine yatırım yapmanın ana sebebini Erdemir'in bölgedeki gücü ve Türkiye'nin potansiyeline olan inanç olarak özetledi. Arcelor-Mittal'in söz konusu açıklamaları uzun vadede çelik devinin Erdemir'in peşini bırakmayacağını gösterdi. Mittal dün Reuters'e yaptığı açıklamada Erdemir satın almasında maliyetinin hisse başına 8.4 YTL (6.69 dolar) ve toplam satın alma değerinin ise yüzde 12'lik pay için 869.25 milyon dolar olduğu belirtti.

BORSADA % 12 KÂRLI ÇIKTI
Oyak, Erdemir'in yüzde 46.12'lik hissesinin yanı sıra, Türkiye Kalkınma Bankası'nın sahip olduğu yüzde 3.17 oranındaki hisseyi de satın almıştı. Böylece Oyak'ın Erdemir'in yüzde 49.29 hissesi için yaptığı toplam ödeme 2 milyar 960 milyon dolar olmuştu. İhalede Mittal, yüzde 46.12'lik pay için fiyat 2 milyar 400 milyon dolara çıktığında çekilmişti. Bu fiyat ile Erdemir'in toplam şirket değeri 5.2 milyar dolar oluyordu. Oysa şimdi yüzde 12'lik hisse için ödenen 869 milyon dolarla şirketin piyasa değerini 7 milyar 678 milyon dolara çıkıyor. Yine de şirketin İMKB'deki piyasa değeri olan 8.5 milyar dolar göz önüne alındığında Mittal yüzde 12'lik hisseyi yüzde 12 daha ucuza toplamış oldu.