kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

'Şeriat gelir mi' dedim Başbakan çok şaşırdı

İşte Avşar'ın izlenimleri: Başbakan'a 'Şeriat gelecek mi' diye sordum. O da bu düşüncelere çok şaşırdığını söyledi. Bence ona yapacakları için zaman verilmeli..
İLİŞKİLİ HABERLER
'Şeriat gelir mi' dedim Başbakan çok şaşırdı
Sayın Başbakan'ı kendim aradım. Telefona özel basın danışmanı çıktı. Kendisini Hülya Avşar Stüdyosu'na konuk olarak davet etmek istediğimi söyledim. Bu konuşmadan iki saat sonra kendisi beni aradı. Programıma davet ettim. Bir başbakanın bir talk şova konuk olarak katılmasının Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk kez olacağını, bu ilki de kendisinin gerçekleştireceğini söyledim. Sayın Başbakan 'Peki tamam. Davetinizi kabul ediyorum. Daha sonra da gün için sizi arayacaklar' dedi. Ben kendisinin aramasından dolayı programa katılacağını düşündüm ama açıkcası bu kadar çabuk olacağını düşünmedim. En erken eylül ayında katılabileceğini sanıyordum. Davetimi bu kadar çabuk kabul etmesi beni oldukça şaşırttı. Bir hafta sonra telefon geldi. Çekim günü ve yeri söylendi. Bana söylenen saatten bir saniye bile şaşılmadı. Çekimden sonra Sayın Başbakan, büyük bir nezaket göstererek beni ve Türkmax Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Karaca'yı kahve içmeye davet etti.

ŞERİAT GELECEK Mİ?
Gelelim programa. Özel olarak hiçbir hazırlık yapmadım. Çünkü ben zaten programı bir röportaj havasına büründürmüyorum. Konuklarımı bir sohbet havasıyla ağırlıyorum. Karşılıklı sohbet ediyoruz. Sayın Başbakan ile de böyle bir sohbette bulunmak istediğim için özel bir hazırlık yapmadım. Benim amacım siyasi değil, Sayın Başbakan'ın günlük yaşamı üzerine sohbet etmekti. Elbette kafamda benim ve halkın merak ettiği sorular vardı. Onları sordum. Örneğin 'Şeriat gelecek mi, gelmeyecek mi?' diye bir soru sordum. Bu soruyu da evire çevire değil, direkt olarak sordum. Direkt olarak da cevap aldım. Sayın Başbakan'ın bana verdiği cevaplarla şeriat konusunda korkulacak bir durum olmadığını anladım. Tayyip Bey de korkulacak biri değil. Hatta şeriatı getireceği yönünde düşüncelerin oluşmasına oldukça şaşırıyor. Bence yapmak istediklerini yerine getirmesi için biraz zaman verilmeli. Ben isteyenin türban takabileceğinden, türban özgürlüğünden yanayım. Bu düşüncem Sayın Başbakan'la tanışmadan, konuşmadan önce de vardı. Ne var ki kara çarşaftan yana değilim. Kara çarşaflıların çoğalmaması gerektiğini düşünüyorum.

ZEHRA NASIL?
Sayın Başbakan'ın bir ışığı ve karizması var. Sakin ve soğukkanlı. Çok kuvvetli bir kişiliğe sahip. Kendisini yeterince ifade edemediğini açık açık gördüm. Kendisini ifade edememesinin nedeninin kendisiyle ilgili bir durumdan değil sorulan sorulardan kaynaklandığına inanıyorum. Programdan sonra birlikte kahve içip, sohbet ettik. Mutlu olup olmadığımı sordu. Zehra'nın ve Sadettin Bey'in halini hatırını sordu. Zehra'yı çok sevdiğini anladım. Bu nedenle de çok mutlu oldum. Bu sohbet sırasında Sayın Başbakan'dan bana sıcak bir elektrik geçti. Sayın Başbakanımız, programıma katılarak bana olan güvenini gösterdiği için oldukça mutlu oldum. Bana olan güvenini hissettim. Emine Hanım'ın beni sevdiğini biliyorum. Sayın Başbakan'ın programıma katılmasında Emine Hanım'ın da etkisi olduğuna inanıyorum. Benim programıma katılması gerçekten akıllıca, zekice bir davranıştı. Çünkü Sayın Başbakan'ın kendisini en iyi ifade edebileceği plartformlardan biri benim programımdı. Halka ulaşmak için iyi bir yol olduğunu düşünüyorum. Çünkü artık mitinglerin ve halka seslenişlerin yeterince dinlendiğini sanmıyorum. Bu da bir ifade zorluğu yaratıyor.