kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Hemşirelik stres altında

Yeni Haber
Özellikle acil ünitelerinde ve ölümcül hastalarla çalışıp bakım hizmeti veren hemşirelerin ve hekimlerin, bedeni ve ruhi açıdan iş sağlığına yansıyan stres altında olduğu belirtildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiçek Fadıloğlu, "Sıralamalarda hemşireliğin, öncelikli strese sebep olan meslekler arasında olduğu bildirilmektedir" dedi.

Günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olan stresin herkesi değişik şekillerde etkilediğini vurgulayan Prof. Dr. Fadıloğlu, "Stresin uzaması sonucunda organizmanın bedeni ve ruhi sınırları tehdit edilir ve zorlanır. Çalışan kişilerin karşılaştığı stres kaynakları ve kendilerine ait özellikler, stresin kronik hale gelmesine yol açmaktadır. Bu durumda çalışma yaşamının getirdiği sınırlılıklarla birlikte diğer etkinlikleri de dengeli bir şekilde yürütememekte ve iş yaşamında yeteneklerini zorlayarak olumsuz etkilenmektedirler" şeklinde konuştu.

Hemşirelerde strese yol açan birçok faktör olduğunu belirten Fadıloğlu, "Hastanın ağrısını dindirememe, çaresizlikler, ağır hastalarla çalışma, hastanın acı çekmesi, araç gereç ve eleman eksikliği, sosyal imkanların azlığı, ücretin az olması, yoğun iş yükü, ölümlerin sık görülmesi, yönetimle ilgili problemler, çalışma ortamına ait bakım standartları olmaması bunlar arasında sayılabilir. Bu faktörlerin devamlılığı uzun süreli strese sebep olmaktadır" dedi.

İş stresinin çalışanlar arasındaki ilişkiler ve çalışanların kapasitesini aşan taleplerin olduğu kişinin işteki çevresiyle etkileşimleri sonucunda ortaya çıkan zararlı, fiziki ve emosyonel reaksiyonlar olduğunu belirten Çiçek Fadıloğlu, "Hemşirelerin yoğun strese bağlı olarak sağlığında bozulma ve iş gücü kaybı, kurum ve ülke için ekonomik kayıplara ve işyerinde kazaların artmasına sebep olmaktadır. Bu konuda çalışma şartlarından kaynaklanan risklerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması gerekmektedir" diye konuştu.

(CİHAN)