kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Mayıs 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Ladin'in oğlu Ömer Bin Ladin konuştu

Yeni Haber
Terörist Usame Bin Ladin'in oğlu Ömer Bin Ladin, babasının yoğun bir şekilde arandığına inanmadığını söyledi.Ömer Bin Ladin, Alman ''Frankfurter Rundschau'' gazetesinde yer alan bir röportajında, CIA'nın, Usame Bin Ladin'i bulacak imkana sahip olup olmadığı şeklindeki bir soruyu şöyle yanıtladı:

''Emin değilim. Ancak bu benim için tabii ki Amerikalılardan farklı bir duygu olur. Açık söylemek gerekirse babamı yoğun şekilde aradıklarına inanmıyorum. Ülkemde bu konuda farklı görüşler var. Bazıları onu Allah'ın koruduğuna inanıyor, bazıları da Amerika'nın Orta Doğu'daki savaşını haklı gösterebilmek için onun serbestçe dolaşmasına izin verdiğini söylüyor. Belki sıkça yer değiştiriyordur. Belki de, Amerikalıların şaşırtıcı derecede çabuk buldukları Saddam Hüseyin'den daha kurnazdır.''

Kendisinin sıkça şiddete karşı olduğunu söylediğinin hatırlatılması üzerine de Ömer Bin Ladin, ''Masum sivillerin kurban edilmelerini yanlış buluyorum. Bu, tüm savaşlara karşı olduğum anlamına geliyor'' dedi.Babasının binlerce masum insanı öldürmesiyle ilgili olarak da Ömer Bin Ladin, şunları söyledi:

''Ben onun nasıl düşündüğünü biliyorum: George Bush, Irak'taki masum sivil halka karşı bir savaş sürdürüyor. Babamın gözünde, Bush'u seçtikleri için tüm Amerikalılar, ölen bu insanlardan sorumlu. Bu nedenle sivilleri kurban olarak değil, asker olarak görüyor. Ben Amerikalıların hepsinin Bush'u seçmediğini biliyorum, ancak babam için bunun önemi yok.''

Dini çatışmaların tümünün ardında para hırsı olduğunu ve dinin de savaş sürdürebilmek için bir neden olarak gösterildiğini kaydeden Ömer Bin Ladin, istediği zaman istediği kadar para bulabilecek bir insan olmasına rağmen, paraya önem vermediğini ve şu sıralar Suudi Arabistan'daki şirketini de bırakarak yeni bir barış girişimini organize etmekle meşgul olduğunu söyledi.

Ömer Bin Ladin, kendisinin de terör kamplarında eğitildiği şeklindeki iddialarla ilgili olarak, ''Bazı teknikleri öğrendim. Nasıl güvenlikte kalınabileceğini öğrendim. Hepsi bu. Mücadele etmek istemedim'' dedi.Babasının, yanından ayrılma isteğini de anlayışla karşıladığını ve kendisiyle fazla bir irtibatı olmadığını ifade eden Ömer Bin Ladin, Batılı ülkeleri sevdiğini, diğer yakın akrabalarının da Fransa, İsviçre ve Belçika gibi ülkelerde yaşadığını bildirdi.

İnsanların peygamberlerle alay etmeye hakları olup olmadığı şeklindeki bir soruya karşılık da Ömer Bin Ladin, insanların Allah ve peygamberlerle alay etmemeleri gerektiğini, İslamiyet'te de babalar hakkında kötü şeyler söylenmemesinin ve babalara saygı gösterilmesinin istendiğini belirtti.

AA