kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Mayıs 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Lübnan'dan 14 Türk vatandaşı tahliye edildi

Yeni Haber
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan 14 Türk vatandaşı, Türk Büyükelçiliğinin girişimleriyle çatışmaların sürdüğü Batı Beyrut'taki evlerinden ve otellerden tek tek alınarak bugün tahliye edildi. Türk vatandaşlarının, Yayladağı sınır kapısından yurda girecekleri belirtildi.

Lübnan'da iktidar muhalifi Hizbullah ve Emel örgütü militanlarıyla hükümet yanlıları arasında başlayan silahlı çatışmalar nedeniyle Beyrut'ta iş için bulunan 14 Türk vatandaşı, bugün Türk Büyükelçiliği tarafından tutulan özel otobüsle tahliye edildi. Büyük çoğunluğu, Hizbullah militanlarının iktidar yanlılarıyla silahlı çatıştığı bölgede, evlerinde ya da otelde kalan Türk vatandaşları tek tek bulundukları yerden alındı.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Serdar Kılıç, çatışmaların başladığı günden itibaren kendilerini arayan Türk vatandaşlarını tahliye etmek için hazırlık yaptıklarını belirtti. Büyükelçi Kılıç, dün de 5 vatandaşı Türkiye'ye gönderdiklerini kaydederek, şunları söyledi:

''Beyrut'ta çatışmalar, Batı Beyrut'ta durmuş gibi gözüküyor. Ama şu anda her şeyin kontrol altında olduğunu söylemek güç. Kontrollü bir gerginlik var. Beyrut'ta iş için ya da çeşitli nedenlerle bulunan vatandaşlarımızın bizi aramaları üzerine, onları güvenli bir şekilde tahliye etmek için bütün görüşmeleri yaptık. Tüm taraflardan gerekli güvenceleri aldıktan sonra, otobüs için özel izin alarak, eskort eşliğinde Batı Beyrut'tan kaldıkları yerlerden tek tek aldık. Güvenli bir şekilde onları yola çıkardık. Yayladağı sınır kapısından Türkiye'ye girecekler.''

Büyükelçi Kılıç, ayrıca Türk Elçiliğine başvurup da ülkeyi terk etmek isteyen herkesi gönderdiklerini, Lübnan'da sürekli yaşayan Türk vatandaşlarınınsa şu ana kadar herhangi bir tahliye talebi olmadığını söyledi.

Türk vatandaşlarını Beyrut'tan uğurlayan Kılıç, kendileriyle de tek tek konuşarak, güvenli yolculuk yapmaları için aldıkları tedbirleri anlattı.Alınan bilgiye göre, Türkiye'ye dönen Türk vatandaşlarının adları şöyle:

Murat Cengiz, Zekeriya Yas, Mehmet Çelik, Yener Kahya, Yavuz Şamyanlı, Altan Ertin, Sebahat Gök, Turgut Plümer, Mine Altun ve 2 yakını, Bora özbek, Yavuz Tümer ve Umur Gökçe.

AA