kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Mayıs 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

AKP'nin bu ayki hedefi 8 ayrı tasarı

Yeni Haber
AKP Meclis'in 1.5 aylık takvimini belirledi. Mayıs ayı sonuna kadar aralarında Genel Kurul'da görüşmelerine başlanan TRT Kanunu ile Tapu Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı ve istihdam paketinin de yer aldığı 8 tasarıyı kanunlaştıracak.

AKP yönetimi, Haziran ayında ise AB reformları ve anayasa değişikliği için düğmeye basacak. AB müktesebatı çerçevesinde hazırlanan ve Meclis gündeminde bekleyen Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Devlet Sırları, Ticaret Sırları, Kişisel veriler ve Devlet Arşivi kanun tasarıları Haziran ayının ilk haftası Genel Kurul gündemine alınacak. AKP'nin uzun süredir gündemde tuttuğu anayasa değişikliği paketini ise Haziran ayının ilk haftasında Meclis'e sunması bekleniyor.

Anayasa Mahkemesi'nde açılan kapatma davasıyla bütün mesaisini ön savunmaya ve bundan sonra izleyeceği stratejiyi belirlemeye ayıran AKP, Meclis'in çalışma takvimini belirledi. AKP Grup yönetimi, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla milletvekillerine "Meclis'in Mayıs ve Haziran ayındaki tüm çalışmalarına tam kadro katılın' çağrısı yapmaya hazırlanırken Meclis'te yaklaşık 1.5 ay boyunca yoğun bir mesaiye hazırlanıyor. Meclis'i 1.5 ay boyunca geceli gündüzlü çalıştırmayı planlayan AKP'nin hedefinde ise yaklaşık 20 günlük sürede 8 tasarıyı yasalaştırmak bulunuyor. Mayıs ayı sonuna kadar yasalaştırılması planlanan tasarıları ise Genel Kurul'da görüşmelerine başlanan TRT Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı, Tapu Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı, İstihdam paketi olarak bilinen İş Kanunu ve bazı kanunlardan değişiklik öngören tasarı, kamu alacaklarının tahsilinin güvence altına alınması amacıyla bazı işlemlerde borçlu olmama şartı aranılması gibi hükümleri öngören Amme Alacakları ile ilgili tasarı, 9 ile daha üniversite kurulmasını öngören YÖK Kanunu'yla ilgili tasarı ve yine Ağrı Dağı Üniversitesi'nin adının değiştirilmesini öngören tasarı, Türk Vatandaşlığı kanunu tasarısı ile Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı oluşturuyor.

HAZİRAN'DA GÜNDEM AB VE ANAYASA

AKP Mayıs ayının yanı sıra Haziran ayında da Meclis'i yoğun bir gündemle çalıştırmayı planlıyor. Haziran ayında Meclis'in gündemini ise AB yasaları ve anayasa değişikliği oluşturacak. AB'ye uyum amacıyla hazırlanan ve Meclis'te bekleyen Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Devlet Sırları, Kişisel Veriler ve Devlet Arşivi Kanunu ile Ticaret Sırları kanunu tasarısı Haziran ayında Meclis Genel Kurulu'nda ele alınarak yasalaştırılacak.

Haziran ayının ilk haftasında Meclis'e sunulması beklenen tasarı ve teklifler arasında ise anayasanın çeşitli maddelerinde değişiklik öngören anayasa değişikliği paketi de bulunuyor. AKP'nin kapatma davasının ardından hazırladığı ve dört ayrı pakette topladığı "Demokratikleşme Paketi'nin 40 maddelik anayasa değişikliğini kapsaması bekleniyor. Ancak bu maddeler arasında siyasi parti kapatmalarıyla ilgili düzenlemenin olmadığı kaydediliyor.

ANKA