kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Mart 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Uygulanması planlanan yeni sistemle duraklardaki karmaşa da ortadan kalkacak.

Minibüsler yeni sistemde biletli olacak

Ercan SARIKAYA SABAH
Ulaşımda tek bilete geçildiğinde minibüsler de otobüsler gibi bir havuz içine dahil olup, kilometre üzerinden hasılat elde edecek..
Trafik keşmekeşinin her gün yaşandığı İstanbul'da yeni projelerle hayatın kolaylaşması sağlanacak. Buna göre minibüsler de otobüsler gibi bir toplu taşıma sistemine dahil edilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Ulaşım sistemleri tek bilete geçtiğinde, minibüsleri de bu sisteme katacağız. Minibüsün iç noktalara kadar gitmesi söz konusu. Otobüslerimiz bu noktalara giremiyor. Daha kaliteli ve konforlu olacak. Şoförler de mutlaka eğitim alacak" dedi.

AYAKTA YOLCU OLMAYACAK
Topbaş, minibüs ve otobüslerde ayakta yolcu taşınması ile ilgili olarak da şunları söyledi: "Ne otobüste, ne de minibüste rahatsız edecek şekilde ayakta yolcu taşınmaması gerekir. Trafiğin en yoğun olduğu saatlerde vatandaş ayakta binmek zorunda kalıyor. Bizim de pik saatlerde, otobüsteki yoğunluğu kaldırmak için minibüsleri de bu hatlara kaydırma gibi bir çalışmamız var. Günde 1.5 milyon insanın, toplu taşımaya yönelik artan bir talebi söz konusu. Bu talebi karşılamak için yeni projeler üretiyoruz. İl Trafik Müdürlüğü güvenlik ve sağlık açısından ayakta yolcu taşınmasına karşı çıkıyor. Biz de onlarla koordineli çalışıyoruz." Minibüsler ve otobüslerin kurulacak bir havuza dahil edilerek, yaptıkları kilometre üzerinden günlük hasılatlarını alacaklarını kaydeden Topbaş, "Bu sayede toplu taşıma araçları arasındaki yolcu kapma yarışı son bulacak. Dünyada bunu başaranlar var. Bizzat kendim inceledim. Seul ve Tokyo'da bu sistem başarıyla uygulanıyor" diye konuştu.

"MESAJLA TAKSİ" SİSTEMİ
Şehir trafiğinde dolaşan taksiler için de "Call Center- Çağrı Merkezi" sistemini getirmek için hazırlıkların yapıldığını söyleyen Topbaş, "Taksiler gün boyu boşuna dolaşıyor ve yakıt harcıyor. Kuracağımız yeni sistem sayesinde SMS ile taksi çağrılabilecek. Yolcu bulunduğu en yakın duraktan taksi isteyecek. Giden taksinin yeri bir yenisiyle doldurulacak" dedi.