kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Mart 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
FOTOĞRAF:UĞUR CAN

Mehmetçiğe süper araçlar geliyor

Yeni Haber
Kara unsurlarının lojistik gücü, en ileri teknolojilere sahip modern araç ve gereçlerle takviye edilecek. Son yılların en büyük boyutlu askeri araç ihalesinde düğmeye bastı.

Özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araç ve silah taşıyıcı araç projesi kapsamında toplam 1411 adet araç tedariki için ihale açıldı.Bu sayede Türk Silahlı Kuvvetlerinin mevcut lojistik yapısına büyük güç kazandırılırken, ilgilibirimlerin terörle mücadelesi de daha etkin olarak yapılacak.

TSK'nın uzun vadeli ihtiyacı doğrultusunda tedariki planlanan toplam 1411 adetlik askeri araç alımına yönelik ilk adım, Savunma Sanayii Müsteşarlığınca hafta içinde ilan edilerek ilk adım atılmış oldu.

Bu kapsamda zırhlı araçlar iki ayrı proje kapsamında tedarik edilecek. Buna göre, özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araç grubu kapsamında, 54 adet komuta, 108 adet sensör, 36 adet radar, 108 adet destek, 30 adet KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer) keşif aracı, silah taşımacı araç projeleri kapsamında ise; 344 adet Milan taşıyıcı, 229 adet bomba atar taşıyıcı, 350 adet Tow taşıyıcı ile 152 adet de orta menzilli tanksavar füze sistemi taşıyıcı araç alınacak.

Programa göre, söz konusu araç ihalesinde yeterli görülen savunma sanayi şirketleri teklife çağrı dosyalarını 18 Mart 2008 tarihine kadar Savunma Sanayii Müsteşarlığına iletebilecekler.

FİRMA PORTFÖYÜ OLUŞTURULDU

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından konuya ilişkin yapılan ihale duyurusunda, Ekim 2006-Haziran 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen fizibilite çalışması sonuçlarına göre yayımlanan projelerin teklife çağrı dosyası, BMCS Sanayi ve ticaret A.Ş., FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., Hema Endüstri A.Ş., Nurol Makina ve Sanayi A.Ş., OTOKAR Otobüs Karoseri Sanayi A.Ş. ve Uzel-Şınlak Savunma Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından alınabilecek.