kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Mart 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İngiltere'de sel uyarısı

Yeni Haber
İngiltere'de sabah erken saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan sağanak yağış ve şiddetli fırtına, ağaçların yerlerinden sökülmesine, enerji hatlarının kopmasına ve Çevre Ajansının sel tehdidi uyarısında bulunmasına yol açtı. ..
Meteoroloji uzmanları tarafından "yılın en etkili fırtınası" olarak nitelendirdiği kötü hava şartları nedeniyle Devon ve Cornwall kıyılarındaki karavan parklarında yaşayan 170 kişi bölgeden uzaklaştırıldı. Özellikle güneybatı İngiltere'de rüzgarın hızının saatte 130 kilometreye kadar ulaştığı açıklandı. İskoçya'da ise yoğun kar yağışının beklendiğine işaret eden meteoroloji uzmanları ve Çevre Ajansı yetkilileri, halktan özellikle sel tehdidi bulunan bölgelerle fırtınanın etkili olduğu kıyılardan uzak durmalarını ve seyahat planlarını yaparken kötü hava koşullarını göz önünde bulundurmalarını istedi.

Fırtınanın birkaç gün boyunca etkili olabileceğini de belirten yetkililer, sel gibi durumlar için acil yardım hatları açtı. Kara, demir ve hava yolu ulaşımını da olumsuz etkileyen fırtına yüzünden pek çok tren ve uçak seferinin iptal edilebileceği, gecikmeler olabileceği, kara yollarında da kaza riski ve yolların tıkanabileceği uyarısında bulunuldu.

İngiliz hava yolları BA dün gece boyunca Heathrow havaalanından bazı iç hat seferlerini iptal ederken, Heathrow ve Gatwick havaalanından seyahat etmeyi planlayan yolcuların evden çıkmadan önce uçuşlarının iptal olup olmadığını kontrol etmesi gerektiği bildirildi. Bu arada İngiltere ile İspanya arasındaki feribot seferleri de şiddetli fırtına yüzünden iptal edildi.

İngiltere'de bakanlar kurulu da dün gün boyunca alınması gereken önlemleri içeren bir toplantı yaptı. Toplantıda ilgili bakanların sel tehdidi altındaki bölgelerin yerel yöneticileriyle görüşmeler yaparak, yeterli önlemin alınıp alınmadığını bizzat kontrol ettiği belirtildi.