kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Şubat 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kuzey Irak'a kara harekatı

Yeni Haber
TSK, dün akşamdan itibaren Kuzey Irak'taki PKK terör örgütüne yönelik kara harekatının başlatıldığını açıkladı.

GENELKURMAY'IN AÇIKLAMALARI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütü PKK'ya yönelik başlattığı operasyonların en önemli ayağı olan kara harekatı başladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, kara harekatının terör örgütünü tamamen etkisiz hale getirmek için başlatıldığı vurgulayarak, "terör örgütü olup; sivillerin ve Türk Silahlı Kuvvetlerine düşmanca bir harekette bulunmayan yerel unsurların harekattan olumsuz etkilenmemeleri için gerekli hassasiyetin gösterilmesine devam edilecektir" denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

"Türk Silahlı Kuvvetleri; yurt içindeki operasyonlarına devam ederken, Irak'ın kuzeyinde üslenmiş PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensuplarını etkisiz kılmak ve bölgedeki örgütsel altyapıyı kullanılmaz hale getirmek maksadıyla, 21 Şubat 2008 günü saat 10:00-18:00 arasında, belirlenen hedefleri karada konuşlu uzun menzilli silahlar ve Hava Kuvvetlerine mensup uçaklar ile etkili bir şekilde vurmuştur.

Başarıyla icra edilen ateşle taarruzdan sonra, aynı gün saat 19:00'dan itibaren Hava Kuvvetleri ile desteklenen bir sınır ötesi kara harekatı başlatılmıştır.

Bugüne kadar icra edilmiş olan hava operasyonlarının devamı niteliğindeki kara harekatının hedefi, PKK/KONGRA-GEL terör örgütü olup; sivillerin ve Türk Silahlı Kuvvetlerine düşmanca bir harekette bulunmayan yerel unsurların harekattan olumsuz etkilenmemeleri için gerekli hassasiyetin gösterilmesine devam edilecektir.
"

"EN KISA ZAMANDA DÖNÜLECEK"


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak'ın toprak bütünlüğüne ve istikrarına özel bir önem verdiğinin vurgulandığı açıklamada şöyle denildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri, planlanan hedeflere ulaşılmasından sonra, en kısa zamanda yurt içine dönecektir.

İcra edilen harekatın, bölgenin teröristler için kalıcı ve güvenli bir üs bölgesi olarak kullanılmasını önleyerek, Irak'ın istikrar ve iç barışına da katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Basın mensuplarının operasyon bölgelerine girmemeleri, kendi can güvenlikleri ve harekatın emniyeti açısından önem taşımaktadır."

HEDEF PKK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta hedeflerine ulaştıktan sonra en kısa süre içinde yeniden görev yerlerine döneceklerini belirtti.
Başbakan Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndaki tanıtım toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak'ın kuzeyinde, PKK'ya karşı başlattığı kara harekatı ile ilgili olarak açıklama yaptı. Başbakan Erdoğan, harekat ile ilgili olarak bazı haberlerin yapıldığını ve bu haberlerin hedef saptırmak amacıyla yapıldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, PKK'nın toplumdan tecridi kapsamında yeni bir döneme girildiğini ifade etti ve "Sosyal, lojistik, siyasal ve psikolojik bütün desteklerini kesmek için yoğun bir gayret içerisindeyiz. TBMM'nin büyük bir çoğunluk ile kabul ettiği bu çok yönlü çalışmalar yapıldıktan sonra 28 Kasım itibari ile Türk Silahlı Kuvvetleri hükümet tarafında yetkilendirilmiştir. Bu çerçevede TSK'nın icra ettiği ve etmeye devam edeceği sınır ötesi hareketleri Irak'ın kuzeyinde bulunan terör örgütü ve kamplarıdır" dedi.

"IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ EN ÇOK ARZULAYAN ÜLKELERİN BAŞINDAYIZ"

Erdoğan, harekatın Kuzey Irak halkına karşı olmadığı vurgularken, "Dost ve kardeş Irak halkına karşı olumsuz bir yaklaşım içinde olmadık ve olmayacağız. Irak'ın toprak bütünlüğünü, ulusal birliğini, huzur ve istikrarını en çok arzulayan ve destekleyen ülkelerin başında olduk ve desteklemeyle devam edeceğiz" dedi. Başbakan Erdoğan, harekatın Türk vatandaşlarının emniyeti, sınırların güvenliği ve Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün korunmasından başka bir amaç içermediğini anlattı.

"BÜYÜK DESTEK BULDUK"

Başbakan Erdoğan, uluslararası alanda yoğun bir diplomasi sürdürdüklerini ve terörü toplumdan tecrit etme planları doğrultusunda hareket ettiklerini kaydederken, "Gerek Avrupa Birliği, gerek ABD olsun, Uzakdoğu ülkeleri olsun bütün dostlara bunları anlattık. Onlar da bizim uluslararası hukuktan doğan eylemimizi desteklediklerini söylediler" diye konuştu.

Erdoğan, her zaman dost ve müttefikleri tarafından Türkiye'nin yalnız kaldığına işaret ederken, terörle mücadele konusunda ise büyük destek bulmayı başardığını ifade etti.

Hükümetin etkin bir diplomasi yürüterek Türkiye'nin haklılığını anlattığını vurgulayan Erdoğan, "Bu süreçte siyasi, sosyal, askeri ve ekonomik araçları doğru ve etkin kullanmayı sürdüreceğiz" dedi.

"TERÖRÜN HİÇBİR GEREKÇESİ YOKTUR OLAMAZ"

Erdoğan terörün gerekçesinin olmadığını belirterek, "Bir kez daha söylüyorum, terörün hiçbir gerekçesi yoktur, olamaz. Bu yolla hiç bir yere varmak mümkün değildir. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Gün, birlik ve beraberlik günüdür. Gün, devlet ve milletimize sadakat ve bağlılığımızı en üst düzeyde gösterme günüdür" diye konuştu.


"ABD BAŞKANI BUSH İLE GECE YARISI GÖRÜŞTÜM"Erdoğan, süreç içerisinde AB ve ABD ile çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini ifade ederken, dost ve müttefik ülkeler ile birlikte çalışılması durumunda olduklarını anlattı. Başbakan Erdoğan, bu amaç doğrultusunda Irak Başbakanı Maliki ile görüştüğünü ve yapılacak harekatı anlattığını bildirirken sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha sonra Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Sayın Talabani'yi aradı ve bilgi verdi. Gece yarısı sonrasında ABD Başkanı Sayın Bush ile konuştum. Kuzey Irak'taki gelişmeler ile ilgili kendilerine gerekli bilgilendirmeyi yaptım. Bu arada Kuzey Irak yerel yönetimi ile gerekli temaslar da bulunmakta. Silahlı Kuvvetlerimiz hedeflerine ulaştıktan sonra en kısa sürede geri dönecektir. Bu harekatın milletimiz, kardeş Irak halkı ve bölge barışı için hayırlı olmasın temenni ediyorum. Harekatın planlama ve icrasında görev alan Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarından, tugayına, subaylarından erine kadar tüm kahramanlarımızı kutluyorum. Ve en kısa sürede, en iyi sonucu alarak sağ salim döneceklerine inanıyorum."

AJANSLAR