kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Şubat 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Bahçeli'den parti örgütüne "türban genelgesi"

Yeni Haber
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti örgütüne 11 maddelik "türban" genelgesi göndererek, "çareyi sokaklarda arayanlara karşı hassasiyet gösterilmesini, bu grupların tahrik ve davetlerine karşı uyanık olunmasını" istedi.

Bahçeli, üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasına olanak sağlayan Anayasa değişikliği hakkındaki kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi öncesi il ve ilçe yöneticilerine 11 maddelik bir genelge gönderdi. "Aziz Dava Arkadaşlarım" hitabıyla başlayan genelgesinde Bahçeli, 22 Temmuz seçimlerinden sonra TBMM'de 70 temsilci ile birlikte Grup kurma imkanı elde eden MHP'nin, bu tarihten itibaren, yapıcı, uyarıcı, çözüm üreten siyaset ve muhalefet anlayışı ile Türkiye'nin önemli meselelerinin çözümünde kararlı ve etkin bir çaba gösterdiğini kaydetti. Partisinin bu kapsamda devleti korumak ve milleti temsil etmek adına çatışma odaklarının yarattığı gerilimi ortadan kaldırmak amacıyla, sorumlu bir muhalefet anlayışı ile hareket ettiğini belirten Bahçeli, şu ifadelere yer verdi:

"Bu itibarla MHP'siz siyaset ortamının rehaveti ile toplumsal çatışmadan ve kutuplaşmadan nemalanan siyaset aktörlerinin etkisi ve nüfuzu partimizin etkin muhalefeti ile azalmakta, bu mihrakların dayandığı siyasal fikirler ile toplumsal taban zayıflamaktadır. Hiçbir çözüm üretmeden yapay bir gerilim ortamından beslenen bu siyasal hareketlerin dayanak yaptığı sanal çatışma süreci, Milliyetçi Hareket Partisi'nin parlamentoya girmesi ile son bulmak üzeredir. Önce oluşturdukları ve sonra kısır kavgalarla beslendikleri ortamın ortadan kakıyor olması, bu mihrakların eleştiri ve ithamlarının merkezine Milliyetçi Hareket Partisini yerleştirmelerine neden olmaktadır."

"PARTİMİZE YÖNELİK, İTHAM, ELEŞTİRİ VE TAHRİK KAMPANYASI BAŞLATILDI"


Bahçeli, partisinin millet ve devletin dengeli mutabakatı üzerine kurulu siyaset kültürünü anlamlandıramayanların partiye ve milliyetçilere yönelik itham, eleştiri ve tahrik kampanyası başlattığını kaydederek, "Geçtiğimiz yıllar içerisinde Türkiye'nin sürüklenmeye çalışılan kavgalarına taraf ve alet olmayan, karanlık sokaklardan uzak durarak ülkemizi küresel senaryolardan korumuş olan Milliyetçi Hareket'in mensupları üzerinde bugün de başka bir cepheden ve yeni bir oyun sahnelenmek istenmektedir" dedi.

Yaşanan gelişmelerin, bu tahriklerin hız kazanarak, partinin ideolojik anlayışına, siyasal duruşuna ve kurumsal kimliğine yöneleceğini ve küllenmeye yüz tutmuş tarihi husumetleri alevlendirebileceğini ortaya koyduğunu ifade eden Bahçeli şunları kaydetti:

"Maksatları, geçmişleri ve sabıkaları Türk milleti tarafından çok iyi bilinen mihraklar, sözde Cumhuriyetin bekçileri sıfatıyla Türk milleti ile hesaplaşmak üzere Milliyetçi Hareket Partisi karşısında son zamanlarda saflarını sıklaştırmışlardır. Sorunları çözme iradesi göstererek, toplumun teveccühüne mazhar olan Milliyetçi Hareket Partisinin ilkeli ve milli duruşunun, milletimiz üzerindeki oyunları bozacak çok önemli stratejik gelişmelere neden olacağı açıktır."

Bahçeli, partisinin 70 milletvekili ile bulunduğu TBMM'de, Türkiye gündemine hakim ve vakıf olduğunu vurgulayarak, parti yöneticilerinin dikkat etmeleri gereken konuları şöyle sıraladı:

-Her kararımız siyasal tarihimizin, ilkelerimizin ve duruşumuzun kırılmayan çizgisine uygun olarak alınmaktadır. Meclis Grubumuzun kararları ve partimizin siyaset hamleleri milliyetçi bir bakışla anlamlandırılacak ve aziz milletimize mutlaka anlatılacaktır.

"TAHRİK VE DAVETLERE KARŞI UYANIK OLUNACAK"

-Vehmedilen kaygıları körükleyerek, demokrasi dışı odakları siyasete müdahaleye davet eden çağrılara dikkat edilecek, aziz milletimizin bu konuda bilgilenmesi sağlanacaktır.

-Türkiye'deki her sorunun yegâne çözüm yerinin TBMM olduğu gerçeğinden hareketle, çareyi sokaklarda arayanlara karşı hassasiyet gösterilecek, bu grupların tahrik ve davetlerine karşı uyanık olunacaktır.

"DEVLET VE MİLLET ARASINDA TERCİH YAPILMAYACAK, İNANÇLARI VE KAMU KURALLARI ARASINDA TARAF OLUNMAYACAK"


-Türkiye devlet veya millet arasında bir tercih ve ayrıma tahammülü olamayacak kadar hassas bir süreçten geçmektedir. Bu noktada her dava arkadaşım bu iki kutlu değeri müştereken savunacak, inançları ile kamu kuralları arasında asla taraf olmayacak ve çatışmayacaktır.

-Her milliyetçinin gönlünde yer eden, Atatürk, İstiklal Savaşı ve Cumhuriyet gibi referanslarla istismar edilerek Türk milliyetçilerinin aklını çelebilecek sinsi ve maksatlı yönlendirme kampanyalarına ve bilgi kirliliğine karşı dikkat edilecek, parti mensuplarımız uyarılacaktır.

"DEDİKODU VE NİFAĞA KARŞI DUYARLI OLUN"

-Milliyetçi Hareket Partisi'nin başka siyaset aktörlerine sözde "omuz verdiği, alet olduğu veya koltuk değneği" olduğuna dair yapılan kara propagandaya fırsat verilmeyecek, dedikodu ve nifak ile partililerimizin mücadele heyecanını kırabilecek çabalara karşı duyarlı olunacaktır.

-İç ve dış menfaat gruplarının milliyetçilik karşıtı karalama kampanyalarını etkisiz kılmak için milliyetçiliğimiz ve partimizin inanç hürriyetine riayeti, laikliğe bağlılığı, devlet ve millet sevgisi gibi temel görüşleri en yalın, samimi ve kucaklayıcı yönüyle milletimize anlatılacaktır.

-Milliyetçilere yönelik olarak, soğuk savaş yıllarının sloganları ile yapılabilecek ithamlara karşı uyanık olunacak, kavga ve çatışma ortamları ile muhtemel kutuplaşma ve cepheleşmelerden mutlaka uzak durulacaktır.

-Resmi ve idari görevleri esnasında aldıkları üst düzey kamu ünvanları ile isim yapmış emekli zevatın yalnızca bu tesirden yararlanarak milliyetçiler üzerinde nüfuz tesis etmesine müsaade edilmeyecek ve dikkatli olunacaktır.

-Tanıtım ve halkla ilişkiler faaliyetlerinde yararlanmak üzere Genel Merkez açıklamaları ve partimizin TBMM çalışmaları hassasiyetle takip ve analiz edilecek, politik ve ideolojik söylemlerin sınırı bu çerçevede çizilecektir.

-Küçük bir heyecanın bile büyük sosyal sonuçlara yol açabileceği bu hassas ortamda her partili, sosyal huzuru ve siyasal yükselişimizi bozabilecek gelişmeleri takip ve kontrol edecek, değerlendirmeler müteselsilen Genel Merkez'e ulaştırılacaktır."

(ANKA)