kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Ocak 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

En etkili kolesterol ilacı 'yararsız' çıktı

Barış ERDOĞAN - HABER MERKEZİ
Hollanda'da yapılan bir çalışma, 100 milyon insanın kullandığı kolesterol ilacı Ezetrol'ün yararsız olduğunu ve kalp krizini tetiklediğini ortaya koydu..
En etkili kolesterol düşürücü ilaçlardan biri olarak kabul edilen Ezetrol hakkında Hollanda'da yapılan klinik çalışmalar, çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı: İlaç yararsız üstelik de yan etki olarak da kalp krizi riskini artırıyor. Hollanda'da iki yıl boyunca yüksek kolesterollü 720 hasta üzerinde yapılan araştırmada, yurt dışında Zetia adıyla bilinen Ezetrol adlı ilacın, sanılanın aksine kolesterolü düşürmediği ve kalp krizini de tetikleyici etkisi olabildiği belirlendi. Çalışmayı ABD'nin New York Times gazetesine değerlendiren Cleveland Clinic kardiyoloji bölümü başkanı Dr. Steven Nissen de , sonuçları "şok edici" olarak niteleyip, doktorların diğer kolesterol ilaçları başarısız olmadıkça hastalara Ezetrol vermemeleri gerektiğinin altının çizdi.

720 KİŞİ ÜZERİNDE YAPILDI
Dr. Nissen, "Milyonlarca hasta hiçbir yararı olmadığı halde ilacı kullanırken, kalp krizi riskleri artıyor" dedi. Üretici firmalar Merck ve Schering-Plough ise, geçtiğimiz günlerde düzenledikleri basın toplantısında ilacın kardiyovasküler hastalık üzerine ek bir faydasının olmadığının henüz görülmediği açıklandı. Scherin Plough'tan Dr. Çağatay Çırpıcıoğlu da, bu çalışmanın sadece 720 kişi ile yapıldığını ve asıl sonucun 2011 sonuna kadar 30 bin hasta ile yapılacak klinik çalışmalar sonucu elde edilebileceğini söyledi. Söz konusu çalışma 2006'da sonuçlanmıştı. Ancak üretici firmalar sonuçları açıklamaktan kaçınıyordu. Baskılar sonucu ise 2 firma verileri kamuoyuyla paylaştı. Ezetrol, onaylandığı 2002'den bu yana dünyada 100 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Eczacı Oktay Yüksel de, 85 YTL'ye satılan bu ilacın masraflarının, ancak diğer ilaçlar 3 ay sonuç vermezse Sosyal Güvenlik Kurumu'nca karşılandığını belirtti.