kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Ocak 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Vali Güler, protokol imza töreninde "Eğitimin hayırsever milli takımı" dediği bağışçılar Nurullah Baldökü ve eşi Şerife Baldökü'ye birer onur belgesi verdi.

160 milyon YTL'lik bağışla manşetteler

Ercan SARIKAYA - SABAH
İstanbul Valisi Güler, eğitime dev bağışta bulunan hayırseverlere "Gazetelerde sürmanşet olmayacak biliyorum ama, siz gönüllerin sürmanşetindesiniz" dedi..
İstanbul Valiliği'nde dün düzenlenen törende eğitim gönüllüleri tarafından yapılacak 80 okulu temsilen 14 okulun protokolü imzalandı. Törene İstanbul Valisi Muammer Güler, İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Büyükdede, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya ile bağışta bulunan eğitim gönüllüleri ve eğitimciler katıldı. Eğitime yapılan 160 milyon YTL değerindeki bağışı günün en önemli olayı olarak değerlendiren İstanbul Valisi Muammer Güler, "Gazetelerde sürmanşet olması gerekir ama olmayacak biliyorum. Siz gönüllerin sürmanşetindesiniz" dedi. Birinci önceliklerinin eğitim-öğretim olduğunu belirten Güler, "Eğitimden başka gençlerimizi geleceği hazırlayacağımız başka bir yol yoktur. İyi eğitilmiş evlatlarımızla Cumhuriyetimizi geleceğe daha hızlı bir şekilde taşırız. Büyük Önder Atatürk'ün çağdaş uygarlığın üzerine çıkma hedefine de ulaşırız" diye konuştu.

HEDEF 20 BİN DERSLİK
2003 yılında İstanbul Valiliği olarak 5 yılda 15 bin derslik yapma hedefini belirlediklerini belirten Güler, "17 bin 500 hedefine geldik. İnşallah 2008'in sonunda 20 bin hedefine ulaşırız. 2003 yılının başına kadar gerçekleştirilen 38 bin derslik sadece 5 senede gerçekleştirilen 17 bin 500 derslik. Yani geçmişte yapılanların yüzde 7.4 misli bir hızla eğitim çalışmalarımızı yürütüyoruz" şeklinde konuştu. Mesleki liselerin artırılmasına büyük önem verdiklerini aktaran Güler, "İstanbul''daki eğitimin yüzde 40'ı mesleki liselerden oluşuyor. İlk hedef genel lise ve mesleki lise oranlarını yarı yarıya getirmektir" dedi. Tek tek söz alarak duygularını dile getiren hayırseverlerden Hüsnü Özyeğin Vakfı adına konuşan Emekli Büyükelçi Nazım Belger Özyeğin, bugüne kadar 44 eğitim kurumu bağışladıklarını bu sayıyı 100'e çıkaracaklarını dile getirdi.

80 OKUL, DEV KATKI
Konuşmaların ardından toplam değeri 160 milyon YTL olan 8 meslek lisesi, 10 genel lise, 18 orta öğretim okulu, 20 ilköğretim okulu, 10 anaokulu, 3 özürlü çocuklar eğitim merkezi, 4 çok amaçlı salon, 5 restorasyon, 1 öğrenci yurdu, 1 atölye, 6 arsa olmak üzere, 80 okulda 992 derslik protokolünü temsilen 14 okulun protokolü imzalandı.