kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Ocak 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Stephen Kinnock

Ruslar, İngiliz yetkiliyi tutukladı

İki ülke arasınde eski KGB ajanı Litvinenko'nun öldürülmesiyle patlak veren gerilim sürüyor. Bu kez Rusya, ülkenin kültür kurumu British Council'in çalışma iznini kaldırdı, müdürünü de tutukladı..
Rusya-İngiltere ilişkileri dün bir kez daha sarsıldı. Eski KGB ajanı Alexander Litvinenko'nun İngiltere topraklarında zehirlenip öldürülmesinden sonra İngiltere'nin bir Rus ajanı yargılamak için istemesiyle başlayan gerilim, kopma noktasına geldi. Bu kez restleşmenin ortasında, İngiliz büyükelçiliklerine bağlı olarak dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren British Council (İngiliz kültür merkezi) bulunuyor...

ÇALIŞANLARA SORGU
Rusya'nın "yasadışı çalışmalar yapmakla" suçladığı ve hakkında kapatma kararı çıkardığı kurum, çalışmalarını sürdürünce ilk tutuklama geldi. FSB (Rus iç istihbarat servisi) salı gecesi St Petersburg kenti British Council müdürü Stephen Kinnock'u tutukladı. Rus haber ajansı İnterfax, Kinnock'un alkollü araç kullanmaktan gözaltına alındığını bildirdi. Buna karşılık İngiltere'deki Brtisih Council Sözcüsü Antony Watson, "Basit bir trafik suçundan durdurulduğunu doğrulayabilirim. Ancak diğer tüm iddiaları reddediyoruz" açıklaması yaptı. FSB ajanlarının British Council'de çalışan Rus vatandaşlarını da gözaltına alıp sorgulaması, olayın bir trafik ihlalinden öte olduğu iddialarını güçlendirdi. İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband da, "Görevlilere yönelik bir korkutma çalışması kabul edilemez" açıklaması yaptı. Moskova'nın bu adımı, İngiltere'nin haziranda 4 Rus diplomatı sınır dışı etmesine misilleme olarak görülüyor.
Haberin fotoğrafları