kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Kasım 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Arzu Kaprol, Türk Silahlı Kuvvetleri, İGDAŞ ve Formula 1 için yaptığı kurumsal tasarımlarla da tanınıyor.

Rockçıydı, 5 bin dolar kazandı, şimdi cirosu 4 milyon YTL'yi buldu

SİNAN ÖZEDİNCİK
Bir rock grubunda klavyeciyken moda yarışmasında kazandığı 5 bin dolar ödülü kendi markasını yaratmakta kullanan Arzu Kaprol, bugün 4 milyon YTL cirosu ile mağazalaşma yolunda ilerleyen ilk Türk tasarımcı..
İLİŞKİLİ HABERLER
Rockçıydı, 5 bin dolar kazandı, şimdi cirosu 4 milyon YTL'yi buldu
İsmini ilk kez 1995 yılında Beymen Academy'de birinci olmasıyla duyduk. Oysa, Arzu Kaprol, 1988'de Şebnem Ferah ile Bursa'da kurduğu Volvox adlı rock grubunda klavye çalıyordu. Kısa sürede gruptan ayrıldı ve İstanbul'a Mimar Sinan Üniversitesi'nde moda tasarımı okumaya geldi. Beymen Academy'de birinci olup 5 bin dolarlık ödülü kazanmasıyla da Arzu Kaprol markasını yaratıp bambaşka bir kulvarda başarı basamaklarını tırmanmaya başladı. İşte, dünün klavyecisi Arzu Kaprol, bugün kendi öz sermayesi ile büyüyen ünlü bir modacı. Üstelik perakende işine giren ilk Türk tasarımcısı unvanına sahip. Bundan üç yıl önce Koç Üniversitesi'nde, 750 kişi ile e-posta üzerinden bir araştırma yaptırdı. Araştırmadan "Arzu Kaprol-Tasarımcı" algısı çıktı. Ancak sonuçlar Kaprol'ün ürünlerle ilişkilendirilmediğini gösterdi. Marka bilinirliği yüzde 100'dü ama ne yaptığını kimse bilmiyordu. Ünlü modacı, bu saptamadan hareketle mağazalaşmaya karar verdi. 3.5 yıldan beri bu doğrultuda çalışıyor. Nişantaşı ile Bursa Koru Park Alışveriş Merkezi'nde iki Arzu Kaprol mağazası birden açtı. Kaprol, "Eğer planladığımız şekilde devam ederse 5-6 mağazaya ulaşacağız. Türkiye'de ilk defa bir tasarımcının mağazalaştığını görüyoruz. Tasarımcı markaları için en önemli sorun, isimlerinin bilinmesine rağmen tüketicinin markayla ilişkilendirecek ürüne ulaşmasının kolay olmamasıdır. Bu yüzden bizi doğru bir şekilde anlatabilecek birkaç hedef mağazayla tüketiciye dokunmak istedik. Öncelikli hedefim bu ilişkiyi sağlayabilmek" diyor.

YILDA 5 BİN ÜRÜN
Perakende işini Network'te öğrendiğini belirten tasarımcı, üç alanda birden üretim yapıyor. Kaprol, "Üç ana iş kolum var. Birincisi Arzu Kaprol markası. Yurt dışında iki ana distribütör ile çalışıyorum. İspanya ve Hong Kong genelinde 28 mağazada Arzu Kaprol markalı ürünler satılıyor. İkinci iş kolum beş yıldır süren, sektörel işbirliğinde bir ilk olarak adlandırabileceğimiz bir çalışma: Marka yöneticiliği. Network ve Que markalarının kreatif yöneticiliğini yapıyorum. Network benimle her yıl yüzde 30 büyüdü... Üçüncü iş kolum ise kurumsal tasarımlar. Bu da yaklaşık beş yıl önce başlayan bir çalışma. Çelebi Hava Servisi, İGDAŞ, İDO, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Formula 1 gibi farklı sektörlerden firmaların üniformalarını, personel kıyafetlerini yapıyorum. Özellikle bu alandaki çalışmalarımda nano teknolojiden yararlanıyorum" diye konuşuyor. Arzu Kaprol'un bugün geldiği nokta ise bir sezonda 2 bin 500 adetlik üretim performansı. Bu da yılda iki sezon ve 5 bin adet üretim demek. Dünyada 13 ülkede bu ürünleri satıyor. Yalnızca kendi adını taşıyan Arzu Kaprol markalı ürünlerin yıllık cirosu 1 milyon dolar. Arzu Kaprol markasının 2007 yılı cirosu ise toplam 4 milyon YTL.