kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Eylül 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

'Taze' inşaatçılar 5 bin ev yapacak

EBRU ERDOĞAN
Son yıllarda gayrimenkulde yaşanan canlılık tüm dikkatleri bu alana çekti. Başka sektörlerde faaliyet gösterirken inşaatçı olanlar 5 bin 292 konutluk projeye imza atacak..
İnşaat sektöründe son yıllarda yaşanan gelişme ve talepte artan canlılık, sadece bu sektörün değil, başka sektörde faaliyet gösterenlerin de dikkatini çekiyor. Özellikle 2005 yılında sektörde yaşanan patlamanın ardından iştahların kabardığı inşaat sektörüne bugün, tekstilciden perakendeciye, bankacıdan mobilyacıya kadar her sektördeki patronların İstanbul'da ve özellikle de turistik bölgelerde binaları yükselmeye devam ediyor. Seçimlerin bitmesi ve mortgage sisteminin yerleşmesiyle talepte artış yaşanacağına inanan sektörde inşaat firmalarının sayısı katlanarak artıyor. Buna paralel inşaat projelerinin sayısında da önemli artış görülüyor. Colins Jeans, Kiler Grubu, E.C.A, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Fiba Holding, Orjin Grup ile Hedef Alliance'ın Eski Ege Bölge Direktörü Mesut Sancak, inşaat sektörüne sonradan giren şirket ve patronlardan bazıları. Sektöre yeni giren bu firmaların henüz bitirmiş olduğu ya da temelini attıkları 5 bin 292 konut projesi bulunuyor. Gayrimenkul sektörünün 60-70 milyar YTL'lik bir pazar olması, sektöre olan talebin artmasında büyük rol oynarken, artan konut kredileri de sektörün tercihinde belirleyici oluyor. Arsayı bulanın konut diktiği kentlerde, projeler daha temel atma aşamasında hızla satılıyor.

CANAN YAPI

Canan Kozmetik'in ortaklarının geçtiğimiz sene kurduğu Canan Yapı, Ataşehir'de inşası süren Canan Residence'la inşaat sektörüne girmiş oldu. Ataşehir-Şerifali bölgesinde 3 blokta 259 daireden oluşan projenin Aralık 2009'da tamamlanması öngörülüyor.

CANAN YAPI
Canan Kozmetik'in ortaklarının geçtiğimiz sene kurduğu Canan Yapı, Ataşehir'de inşası süren Canan Residence'la inşaat sektörüne girmiş oldu. Ataşehir-Şerifali bölgesinde 3 blokta 259 daireden oluşan projenin Aralık 2009'da tamamlanması öngörülüyor.

E.C.A
Ürünleriyle daha öncede inşaat sektörünün içinde olan E.C.A, konut üretimiyle de sektörün temel oyuncularından biri olmaya hazırlanıyor. Maltepe, Kartal ve Samandıra'da kentsel dönüşüm alanı kapsamında toplam 106 bin metrekarelik arsası bulunan E.C.A, bu arsalarda, 2008'in ortasından itibaren toplam 71 bin metrekare konut, 53 bin metrekare işyeri, 53 bin metrekare de ticaret merkezi inşaatı yapacak. İnşaatlara 2008'in son çeyreğinde başlamayacak olan şirket, önümüzdeki dönemde özellikle turizmin yoğun olduğu bölgelere villa yapmayı hedefliyor. Buralarda arsa araştırmaları süren E.C.A'da konutlar teslim edilmeden önce, testleri yapılacak.

ORJİN GRUP
Tekstilci Orjin Grup, İstinyePark projesiyle Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezlerinden birisini yapmak üzere inşaat sektörüne girdi. 250 milyon dolar İstanbul Sapphire yatırımla 264 bin metrekare kapalı alana sahip İstinyePark'ı yılda 20 milyon kişinin ziyaret etmesi beklenirken, alışveriş merkezinin açılışı yarın yapılacak. Grubun Tepebaşı'nda bir de otel projesi bulunuyor.

COLINS JEANS
Merter'deki Vakko binasını satın alan tekstilci Colins, burada bir alışveriş merkezi yapacak. Vakko çıktıktan sonra ancak 2008'in ilk çeyreğinde inşaatına başlanacak projenin dışında şirketin Tekirdağ'da ayrı bir alışveriş merkezi hedefi daha bulunuyor. Projenin inşaatı devam ediyor. Sarıyer'de lüks konut yapımına başlayan Colins, burada Eylül 2008'de tamamlanması planlanan 44 dubleks daire yapacak. Ümraniye'de yine ofis ve konut projesi olan firma, 90 bin metrekarelik arsada 480 konut ve iş merkezi inşa edecek. Beylikdüzü'nde de bir alışveriş merkezi yapacak Colins, bu projesine ise 2008 yılında başlayacak.

ÜNLÜLER DE GAYREMENKUL YATIRIMCISI OLDU

Şarkıcı ve oyuncu Hülya Avşar ile Galatasaray'ın eski oyuncularından Cüneyt Tanman da gayrimenkul sektöründeki yerlerini aldılar. Hülya Avşar'ın Riva'da 9 bin metrekarelik arazi üzerine inşa edeceği 20 villanın tamamının tek katlı ve 200 metrekare olacağı belirtilirken, Avşar'ın inşaat sektöründeki faaliyetlerinin de devam edeceği dile getiriliyor. Galatasaray'ın eski oyuncusu Cüneyt Tanman'ın da Bodrum'da bir konut projesi bulunuyor. 22 dönüm arazi üzerinde yapılan 27 taş evin toplam yatırım tutarının 7 milyon Euro olduğu dile getiriliyor.
Haberin fotoğrafları