kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Ağustos 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Havada panik

Yeni Haber
Sky Havayolları'na ait uçak Antalya-Stutgart seferini yapan uçağı kabin basıncı düşünce Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı. Uçağın sol motorundan duman çıktığını ileri süren görgü tanıkları, 26 kişinin kulağında kanama meydana geldiğini anlattı.

Edinilen bilgiye göre; merkezi Antalya'da bulunan Sky Havayolları'nın Boeing 737-400 tipi uçağı, çoğu Alman 173 yolcu ve 6 mürettebatla Stutgart'a gitmek üzere Antalya'dan havalandı. Yüksek irtifada seyreden uçakta yemek servisi yapıldığı esnada, iddiaya göre sol motordan duman çıkması sonucu kabin basıncı düştü. Oksijen maskeleri açıldı ve uçakta büyük panik yaşandı. Kaptan pilot hızla alçalarak saat 08.10'da Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı. Uçaktan indirilen yolcuları tek tek muayene eden sağlık ekipleri, yolcuların çoğunun duyma problemi yaşadığı, 26'sının da kulağında kanama olduğunu tespit etti. Doktorlar, baro travmaya bağlı orta derecede kulak zarı hasarları saptadıklarını ve acil tedavilerin ardından yollarına devamına izin verildiğini kaydetti.

Uçak daha sonra THY Teknik hangarına çekilerek bakıma alındı. Dış hatlarda yaklaşık 5 saatin bekleyen yolcular, hiçbir yetkilinin kendileri ile ilgilenmediğinden şikayet ederek, bakımı yapılan uçağa kesinlikle tekrar binmek istemediklerini dile getirdi.

OKSİJEN MASKELERİ ESKİ

Kamil Altıntaş isimli yolcu, kalkıştan 45 dakika sonra bütün oksijen maskelerinin açıldığını ve 15 dakika kadar büyük panik yaşadıklarını anlattı. Altıntaş, 'Pilot 10 bin metreden kısa sürede uçağı aşağıya indirdi. Fakat bize hiçbir açıklama yapılmadı. Kızımın kulağında kanama oldu. 26 kişi aynı sorunu yaşadı'' dedi.

Mehmet Boztaş da, başka bir iddiada bulunarak, uçağın sol motorundan duman çıktıktan sonra kabin basıncının düştüğünü söyledi. Yaşadıkları sıkıntılara rağmen Atatürk Havalimanı'nda tekrar güvenlik aramasından geçirilmelerine kızan Boztaş, açılan oksijen maskelerinin de eski olduğunu ve hava alamadıklarını ifade etti.

Alman yolcu Mathias Gal ise, tamir edilen uçağa binmeyeceklerini takrarlayarak, hiç kimsenin kendileri ile ilgilenmediğini dile getirdi.

Öte yandan, aprona çıkışlar engellendiği için gazeteciler, THY hangarında tamir edilen uçağın görüntüsünü çekemedi.

(CHA)