kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Ağustos 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

"Anayasa'yı halk oylamasına sunacağız"

Yeni Haber
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni anayasayı parlamentodan geçirdikten sonra halk oyuna sunacaklarını belirterek, bunun halkın oyladığı değil, onayladığı bir anayasa olacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Atatürk Havalimanı'ndan ayrılışı sırasında bir gazetecinin, ''Sivil anayasa hazırlanıyor. Bu milletvekilleriyle uzlaşarak mı kabul edilecek, yoksa bir referanduma mı gidilecek?'' sorusu üzerine, yeni anayasayla ilgili önce bir müzakere sürecinin bulunduğunu ve bunu bitireceklerini dile getirdi.

Müzakere sürecinden sonra hazırlanacak taslak kitabın tüm Türkiye'de, başta partiler olmak üzere sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve medyaya gönderileceğini ifade eden Erdoğan, bunun dışında partilerinin sitesinde yayınlayacaklarını belirtti.

Başbakan Erdoğan, bu sürecin ne kadar olacağını şu andaki heyetin belirleyeceğini dile getirerek, bunun sonunda da yeni anayasayı tekrar parlamentoya götüreceklerini ve daha sonra da halk oyuna sunacaklarını kaydetti.

Erdoğan, ''Şu anda, nasıl ki 21 Ekim'de 7 maddelik bir anayasa paketi oylanıyorsa, aynı şekilde bu anayasayı da parlamentodan geçirdikten sonra halk oyuna sunacağız. Bu halkın oyladığı değil, onayladığı anayasa olacak. Oylama Meclis'te olacak ama onay halkımız tarafından yapılmış olacak'' dedi.

Bunlardan önce konunun çeşitli sempozyum, panel ve üniversitelerle tartışılacağını anlatan Erdoğan, ''Bunun neticesinde halkımızın bildiği bir anayasa ortaya çıkmış olacak'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, şu an önlerinde 179 maddeden 138 maddeye inen bir taslak bulunduğunu ifade etti.

(AA)