kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Ağustos 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Cem Uzan

Çukurova ve Kepez'de dört şartlı iade pazarlığı

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
Uzanların ÇEAŞ ve Kepez'i geri almaları için dört ana şartı yerine getirmeleri isteniyor. Bunların arasında tahkimin durmasını sağlaması ve beraber belirlenecek borçları kabul etmesi yer alıyor..
Başbakan Tayyip Erdoğan, kuracağı yeni hükümetin, kısır tartışmalardan ve stok sorunlardan arınmasını, ikinci reform dalgasının temsilcisi olmasını hedefliyor. İcraatına ayak bağı olan çekişmeleri makul çözümlere bağlamak istiyor. Belki de bu yüzden Haziran 2003'te neşter vurulan Çukurova ve Kepez Elektrik AŞ'de yeni bir süreç başlıyor. Erdoğan'ın, seçim meydanlarındaki, "Önce borcunu öde" çağrısı Uzan Ailesi'nde karşılığını buluyor. GP Genel Başkanı Cem Uzan'ın, kısa bir süre önce Enerji Bakanlığı'nda yaptığı görüşmenin perde arkası da böylece aralanıyor. Uzan, Enerji Bakanı Hilmi Güler'e, "Her türlü fedakârlığı yapmaya hazırım" mesajı veriyor. Bu açılım, "Siyasi denemelerden sonuç çıkmayınca, ticari reçeteler kaçınılmaz hale geldi" şeklinde yorumlanıyor. Uzan'ın bu ilk adımla yetinmediği hatta bir ileri adım daha attığı söyleniyor. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti aleyhine açılan davalar görüşmeye damgasını vuruyor. ÇEAŞ ve Kepez AŞ'nin ortağı olduğu iddiasıyla 10 milyar dolarlık tahkim başvurusunda bulunan Güney Kıbrıs merkezli Libananco ile organik bağ kurmamaya özen gösteren Uzan, bu kez bir kapı aralıyor. Davaların çekilmesini sağlayabileceğini ima ediyor. Enerji Bakanı Güler'in ekibi ÇEAŞ ve Kepez'de imtiyazın kaldırılması kararının doğruluğundan dün olduğu gibi bugün de kuşku duymuyor. Bakan Güler, "Kararlı duruşumuz sürüyor. Ama çözüm fırsatı varsa şartlara bakabiliriz" diyor. Tabii, Uzan'ın iş yaşamına geri dönmesini sağlayacak formül için TMSF'nin de ikna edilmesi gerekiyor. Öyle ki Fon'un yaptığı tahsilatlardan kendi alacağı yerine öncelikle vergi ve SSK prim borçları kapatılıyor. Yani TMSF varlık satışlarına rağmen hâlâ Uzan'dan alacaklı görünüyor. İmtiyazı iptal edilmeden önce halka açık olan ÇEAŞ ve Kepez'de küçük yatırımcıların mağduriyetinin giderilmesi de isteniyor.

ÖN ŞARTLAR DİZİSİ
ÇEAŞ'ta 13 bin 500, Kepez'de 8 bin küçük yatırımcının elindeki hisse senetlerinin aradan geçen 4 yılda el altından toplandığı da tahmin ediliyor. Ama binlerce dava sürüyor. Peki bugün gelinen noktada nasıl bir çözüm hayata geçebilir? Enerji Bakanlığı, TMSF, Maliye, SSK, SPK, EPDK ve Uzan Grubu'nu tatmin edecek reçete var mı? Kamu tarafı tek cephe gibi düşünülürse 4 şart masada duruyor...
Haberin fotoğrafları