kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Ağustos 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Müftülükten UFO açıklaması

Yeni Haber
Denizli'de yerel bir gazetede UFO Müzesi adıyla verilen ve Miraç olayının UFO'lar tarafından gerçekleştirildiği iddiasına müftülük "UFO, henüz bilimsel olarak kanıtlanmış değil dolayısıyla Miraç'taki vasıtaların UFO ile bağlantı kurulması yanlış." yorumunu yaptı.

Denizli yayın yapan bir gazetede ilginç bir Miraç Kandili mesajı verildi. Mesajda, Miraç olayının muhtemelen UFO'lar tarafından gerçekleştirildiği iddia edilerek, "Mekke'den Kudüs'e Burak isimli bir küçük vasıtayla gece yolculuğu (Bu yolculuk muhtemelen UFO, küçük bir uzay aracıyla yapılmıştır). Kudüs'ten göğe Refref isimli büyük bir araçla yolculuk. (Bu yolculuk muhtemelen UFO, ana uzay gemisi ile yapılmıştır)." denildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Denizli İl Müftü Vekili İbrahim Keser, mesajın gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Müftü Keser, Diyanet İşler Başkanlığı'nın çıkardığı İslam Ansiklopedisi'ni kaynak göstererek, Burak vasıtasını şöyle açıkladı:

"İslami kaynaklarda 'isra' ve 'mirac' diye adlandırılan bu gece yolcuğu hadislere göre, burak denilen bir binekle gerçekleşmiştir. Kaynaklar, bu bineğin beyaz renkli ve fevkalade süratli olduğunu, katırla eşek arası bir yapıya sahip bulunduğunu bildirir. İsra olayını anlatan hadislerin bir kısmında Burak'ın bu vasıfların haricinde uzun kulakları ve uyluklarının bitişik iki kanadın bulunduğunu, bu kanatları sayesinde bir adımda gözünün görebildiği en uzak mesafeyi katedebildiği de kaydedilmektedir."

Mirac'ın İslam literatürüne girdiği şekliyle Hazreti Peygamber'e has bir mucize olduğunu da kaydeden Keser, şunları bildirdi:

"UFO, henüz bilimsel olarak kanıtlamış değildir. Burak, sahih hadislerle tarif edilmiştir ancak 'refref'in hangi şekilde olduğu bilinmemektedir. Refref de Allah tarafından gönderilen bir binekttir. Ancak o dönemlerde hiç kimse 2 vasıtayı da gözüyle gördüğünü söylememiştir. Günümüzde ise UFO'yu görenler var. Dolayısıyla da vasıtalar, UFO olarak yansıtılamaz. Öncelikle UFO'lar, bilimsel olarak gerçek değildir ve vasıtaları UFO olarak da yorumlamak yanlıştır."

Diyanet İşleri Alo Fetva Hattı'ndaki görevliler ise Mirac'ın UFO ile yapıldığını anlatan mesajı "saçmalık" olarak yorumladı.

UFO Müzesi ismiyle verilen ilanda şunlara yer verildi:

Miraç: Sevgili Peygamberimiz Muhammed'in göğe yaptığı seyahatin adıdır, göğe yükselmesidir.

Aşamaları:

1-Mekke'den Kudüs'e Burak isimli bir küçük vasıtayla gece yolculuğu. Kaynak: İslam Hukuku Prof. Hayrettin Karaman'ın web sitesi (Bu yolculuk muhtemelen UFO, küçük bir uzay aracıyla yapılmıştır)

2-Kudüs'ten göğe Refref isimli büyük bir araçla yolculuk. Kaynak: İslam Hukuku Prof. Hayrettin Karaman'ın web sitesi (Bu yolculuk muhtemelen UFO, ana uzay gemisi ile yapılmıştır)

3-Işınlanma: Bu aşamada göğe yükselme fiziksel bedenle aynı anda seyahat şeklinde devam eder.

4-Astral Seyahat: Fizik evrenin sonuna gelindiğinde beden terk edilerek zihinsel beden ile yolculuk.

21. asırda insanoğlunun hala UFO var mı yok mu tartışmasını yaşadığı bir dünyada 14 asır önce muhtemelen UFO, uzaylılar ve ruhani varlıklar vasıtasıyla uzay yolculuğunun sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed tarafından gerçekleştirildiği Miraç gününü kutlar, insanlığın şuurlanmasına vesile olmasını dileriz.

CHA